KAKANJ
INZ izdao preporuke za građane za ljetni period i visoke temperature
11.06.2025.
ntvic.ba
Prema prognozama meteorologa, u narednom periodu očekuju se visoke dnevne temperature i povećan broj sunčanih sati. Iako mnogi ljetne temperature dobro podnose, stručnjaci upozoravaju da ovo godišnje doba zahtijeva prilagođavanje svakodnevnog načina života. Iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ističu da je važno da građani prilagode svoju rutinu – od prehrambenih navika i odijevanja, do rasporeda svakodnevnih aktivnosti.

Kada je riječ o toplim ljetnim danima poseban oprez preporučuje se rizičnim skupinama kao što su starije osobe, trudnice, hronični bolesnici te radnici na otvorenom. Kako bi se izbjegle štetne posljedice koje sunce nosi sa sobom neophodno je prilagoditi mu se i izbjegavati riziko faktore.
– Nemojte se zbog neznanja ili lijenosti dovesti u situaciju da upadnete u njegove zamke i ne iskoristite sve prednosti na najbolji mogući način. Visoke temperature, pojačano znojenje, opekotine, ubodi insekata i trovanje hranom samo su neke od opasnosti s kojima se građani suočavaju tokom ljeta, navodi dr. Elma Kuduzović, rukovoditeljica Odjela za promociju zdravlja INZ.
Nekontrolisano izlaganje sunčevim zrakama kao i nekorištenje sredstava sa zaštitnim faktorom mogu izazvati negativne promjene na koži, uključujući opekotine, ubrzano starenje, te u krajnjem slučaju i karcinom kože, melanom. Bez obzira na tip kože najvažnije je pridržavati se osnovnih preventivnih mjera, da se aktivnosti pokušaju svesti na jutarnje i poslijepodnevne, smanji izlaganje suncu u periodu od 10 do 17 sati kada je najveći indeks UV zraka.
– Zbog visokih temperatura i povećanog gubitka tečnosti znojenjem, ljeti je tijelu i koži potrebna veća količina vode, najmanje dvije litre dnevno, što je otprilike osam čaša. Preporuka je unositi tečnost polako, u malim količinama i pri tome izbjegavati alkoholna, gazirana i zaslađena pića koja će samo pojačati dehidrataciju. Osobama koje se zbog prirode posla dodatno pojačano znoje i uz to su sklone nižem krvnom pritisku, uz običnu vodu, savjetuje se i mineralna negazirana voda, s obzirom na to da znojem pojačano gubimo i elektrolite, magnezij, kalij, natrij i sl., kaže dr. Kuduzović.
Tokom cijele godine, navode stručnjaci, a naročito ljeti treba paziti na čuvanje i pohranjivanje namirnica. Osim pravilnog čuvanja hrane, termičke obrade i temeljitog pranja voća i povrća, trovanje hranom spriječit se može i pranjem ruku te pravilnom higijenom suđa i pribora za rad sa hranom. Pridržavajući se navedenih savjeta iskoristite sve prednosti ljeta, boravka na moru i suncu bez posljedica, istakli su iz INZ-a.

