Na području Federacije Bosne i Hercegovine u prošloj godini urađeno 30 transplantacija organa
17.01.2025.
ntvic.ba (A.T.)
Na području Federacije Bosne i Hercegovine u prošloj godini je urađeno 30 transplantacija organa, što je znatno više u odnosu na 2023. godinu. Rezultat je to dugogodišnje borbe Udruženja dijaliziranih i transplantiranih osoba Federacije, kao i donorske mreže Bosne i Hercegovine.
Prema podacima Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u Federaciji Bosne i Hercegovine, u 2024. godini je urađeno 30 transplantacija. Naime, izvršeno je po jedno presađivanje jetre i srca, te obavljeno 28 transplantacija bubrega. Inače prošle godine je obavljeno 14 transplantacija više u odnosu na 2023. godinu.
-Jedna od boljih godina što se tiče transplantacija je prošla godina i oboren je rekord sadašnjih transplantacija na godišnjem nivou. Znači ukupno je bilo transplantirano 30 organa, 28 bubrega i jedno srce, što je historijski, jer prvi put je srce transplantirano u našoj Federaciji BIH u Kliničkom centru Sarajevo i jedna jetra je transplantirana. I opet najviše transplantacija je urađeno zahvaljujući Kantonalnoj bolnici u Zenici i doktoricama Senadi Kubat i Nermini Rizvanović, kazao je za NTV IC Muhamed Kadrić, iz Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBIH.
Zahvaljujući upornom radu i promociji donorstva od strane Donorske mreže Bosne i Hercegovine i Federalnog udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika, svake godine se povećava broj izvršenih transplantacija. Međutim, taj broj bi mogao biti znatno veći, mišljenja je Kadrić.
-Jer je 11 bolnica imenovano za donor bolnice, imenovani su koordinatori, imaju aparaturu, znači respiratore. Jer kad se utvrdi moždana smrt, taj bolesnik se stavlja na respiratore, jer ne mogu se mrtvi organi vaditi, dok se ne izvrši priprema za eksplantaciju organa. Kada bi svih tih 11 bolnica radilo kako treba, Federacija BIH odnosno BIH bi ispunila osnovni uslov za ulazak u Eurotransplant gdje se vrši razmjena organa po hitnosti. Kada bi sve te bolnice uradile barem po dvije transplantacije, odnosno utvrđivanje moždane smrti, mi ispunili uslov za ulazak u Eurotrasplant, jer bi bile 22 moždane smrti, odnosno bilo bi skoro 80 transplantacija na godišnjem nivou, dodao je Kadrić.
Kada je riječ o trenutnom statusu i položaju dijaliznih bolesnika, važno je istaći da se iz godine u godinu stanje poboljšava, te su i uslovi i boravak u dijaliznim centrima mnogo bolji.
-Stanje je mnogo bolje i svake godine je bolje i evo ja za 25. godina koliko sam na dijalizi, mogu reći da nikada nije bilo bolje stanje na dijalizi. Mi smo dva puta imali štrajkove i za povećanje transplantacija i za poboljšanje uslova na dijalizi. 2019. godine pogotovo smo štrajkovali zbog loše opreme, starih aparata. Od tada oko 70 posto aparata koji su glavni na dijalizi je promijenjeno. Znači sad su dobri uslovi, ponekad dođe do malih zastoja u nabavci lijekova, zbog tih javnih poziva, javnih tendera, ali to su kratki prekidi. Inače stanje je prilično dobro, sve je dobro organizovano od prijevoza, ishrane bolesnika, lijekova koje primamo na dijalizi, tokom dijalize, od aparata i druge opreme, poručio je na kraju Kadrić.
Stalnom borbom za svoja prava, te promocijom donorstva, bubrežni bolesnici nastoje smanjiti liste čekanja za transplantaciju, te dobiti priliku za novi početak.