Connect with us

ZE-DO KANTON

Obilježena 33. godišnjica formiranja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade

17.11.2025.
ntvic.ba (A.T.)

Svečanom akademijom u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica, danas je obilježena 33. godišnjica formiranja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade. Na akademiji je istaknuta uloga i značaj ove brigade, te naglašena važnost očuvanja kulture sjećanja.

Prošle su 33. godine od formiranja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade, koja je imala značajnu ulogu u odbrani Bosne i Hercegovine od agresije. Ova brigada, koja je brojala oko 4.000 vojnika koji su prošli najteža ratišta u BiH, nalazila se u sastavu Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine. Danas, nakon više od tri decenije od njenog formiranja, važno je da nikada ne zaboravimo značaj i doprinos njenih pripadnika u odbrani domovine, istaknuto je između ostalog na svečanoj akademiji.

-Radi se o tome što za ove 33. godine hvala Allahu što mi gajimo tu tradiciju, kulturu sjećanja na godišnjicu naše brigade kao i svih jedinica u okviru Armije Republike Bosne i Hercegovine. I nikada ne smijemo zaboraviti naše šehide, borce, ratne vojne invalide, zlatne ljiljane i ostale dobitnike ratnih priznanja, kao ni protekli rat, izjavio je za NTV IC, Amir Kubura, ratni komandant 7. muslimanske viteške oslobodilačke brigade.

Sedmu muslimansku vitešku osolobodilačku brigadu činili su hrabri borci iz 63 bosanskohercegovačke općine. Svi su bili vođeni jednom idejom – slobodna BiH. Današnja akademija bila je prilika da se evociraju uspomene na teška ratna vremena i herojstvo pripadnika ove brigade.

-Svaka godišnjica znači mnogo, znači prisjećanje na jedno teško vrijeme, ali vrijeme koje je iznjedrilo zaiste izuzetne vrijednosti u našem narodu, mi se danas prisjećamo formiranja Sedme muslimanske brigade, brigade koja je nastala na krilima želje, ljudi, muslimana koji su željeli da žive svoju vjeru, da se iskažu, da se pokažu nakon desetljeća marginaliziranja, naglasio je za NTV IC, Ahmed Zubača, ratni komandant 1. bataljona 7. muslimanske viteške oslobodilačke brigade.

Program obilježavanja godišnjice Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade, upriličen je u organizaciji Udruženja pripadnika sedme muslimanske brigade. Ovo Udruženje koje danas broji oko 850 članova, već 12 godina obilježava značajne datume iz odbrambeno oslobodilačkog rata.

-Ali smo osjetili potrebu da te tekovine naše slavne borbe onog što smo postigli i koncepta kog smo zacrtali u ratu, jednostavno moramo očuvati i na tim vrijednostima odgajati buduće generacije, iz tog razloga smo osnovali Udruženje Sedme muslimanske brigade. Sigurno će Udruženje živjeti i ono između ostalog ima i ovu aktivnost koja je svake godine i ima za cilj da i medijski uputimo poruku da se podsjetimo na naše heroje, na našu slavnu borbu, na uspjehe koje smo postigli, istakao je za NTV IC, Zuhdija Adilović, predsjednik Udruženja pripadnika 7. muslimanske viteške oslobodilačke brigade.

Sedma muslimanska viteška oslobodilačka brigada formirana je 18. novembra 1992. godine na prijedlog štaba Teritorijalne odbrane Zenica. Nalazila se u sastavu 3. Korpusa Armije RBIH. Brojala je oko 4. 000 vojnika, koji su učestvovali na značajnim ratištima. Odlukom Predsjedništva RBiH 11. maja 1995. godine dodijeljen joj je počasni naziv Viteška.  Ova brigada je izgubila 252 boraca koji su dali svoj život braneći Bosnu i Hercegovinu.