KAKANJ

Epidemija morbila: Kakanj među najlošijim općinama po obuhvatu vakcinacije

22.07.2024.
ntvic.ba (M.K.)

Ministarstvo zdravstva Zeničko-dobojskog kantona zvanično je proglasilo epidemiju morbila za područje Zeničko-dobojskog kantona. U Kaknju je od početka godine registrovano preko 400 oboljelih zbog, kako struka ističe, niske stope imunizacije, što može predstavljati veliku opasnost od teške kliničke slike s komplikacijama. Vakcinacija je jedini efikasan način zaštite djece od ove bolesti, poručuju ljekari.

Povećan broj zaraženih od morbila, bolesti koja se vrlo lako prenosi, rezultirao je proglašenjem epidemije na području ZDK. Razlog sve većeg broja oboljelih je, ističe struka, nizak obuhavat vakcinisane djece. U Kaknju je, u odnosu na broj stanovnika, na području ZDK registrovan najveći broj zaraženih, jer kada je riječ o vakcinaciji Kakanj predstavlja tzv. “crnu rupu” u Federaciji sa najmanjom stopom vakcinisanih, smatra epidemiolog dr. Ibrahim Aličković.

-Nažalost obistinile su se moje pretpostavke koje sam objavljivao u proteklom periodu, kada sam govorio da može doći do velikog broja oboljelih od morbila na području općine Kakanj. Kakanj predstavlja rupu kada je u pitanju imunizacija, i tako se javljao strah i kod mene i stručnjaka na kantonalnom i federalnom nivou, koji su savjetovali građane da se odazovu pozivu da vakcinišu svoju djecu, izjavio je za NTV IC Kakanj dr. Ibrahim Aličković, šef HES-a Doma zdravlja Kakanj.

U periodu od 01. januara do 19. jula ove godine, ukupan broj oboljelih od morbilla je 1.218 slučajeva, prema pristiglim prijavama o zaraznim bolestima na području ZDK. Najviše je prijavljenih u Zenici, Kaknju i Visokom. U Kaknju je preko 400 oboljelih koji su registrovani, a ljekari strahuju da je broj zaraženih daleko veći.

-Kada je u pitanju kretanje krzamaka na području naše općine, prvi slučajevi su se javljali krajem marta odnosno početkom aprila kada sam ja već proglasio epidemiju i proslijedio je određenim institucijama, koje su evo tek reagovale nakon dva-tri mjeseca. Na području općine Kakanj do sada je registrovano preko 460 oboljelih, a smatram da je stvarni broj dva do tri puta veći. Znači da imamo 1.000 do 1.500 oboljelih, što je ogroman broj, poražavajući i sramotan za Kakanj, istakao je dr. Aličković.

Zbog ne sprovođenja vakcinacije nakon skoro 30 godina, smatra doktor Aličković, ponovo se suočavamo sa epidemijom ove najzaraznije bolesti. Od 100 osoba koje nisu vakcinisane, u kontaktu sa jednim oboljelim, njih će preko 90 posto oboljeti, što predstavlja apsolutnu zaraznost. Zbog toga ljekari pozivaju na vakcinaciju koja predstavlja najvažniju zaštitu od ove bolesti.

-Vakcina predstavlja najbitniju zaštitnu mjeru kada su u pitanju ove zarazne bolesti, to kaže nauka, struka i to kažu zakoni, rekao je dr. Aličković.

Iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ponovno su upozorili roditelje da je imunizacija jedina epidemiološka mjera za sprječavanje oboljenja, te razvijanje komplikacija, uključujući smrt od zarazne bolesti.

-I dalje se nastavlja eksponencijalni rast zaražavanja od morbilla, što znači da jedno oboljelo dijete može da zarazi četrdesetero (40) druge djece. Za isti period vakcinalni obuhvat ciljane dobne skupine MRP vakcinom na području ZDK iznosi 37 posto, dok obuhvat drugih dobnih skupina (dopunske imunizacije) iznosi 46 posto. Da bi spriječili epidemiju potrebno je u svakom naselju nastojati da se vakciniše najmanje 95 posto djece koja nisu vakcinisana, izjavio je dr. Alis Kozica načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ-a

Protekle sedmice Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica prijavljen je prvi smrtni slučaj od morbila sa područja Zeničko-dobojskog kantona. Da bi se zaustavila epidemija i postigao kolektivni imunitet, neophodno je korististiti primjere dobre prakse roditelja iz drugih gradova u ZDK kao što su Tešanj, Usora, Vareš i Breza koji su postigli visok obuhvat imunizacije i na taj način spriječili epidemiju morbila, poručuje struka. 

Popularno

Exit mobile version