KAKANJ

Kakanjski osnovci posjetili lokalitet Mehorića: Znanjem do zaštite prirode

26.11.2024.
ntvic.ba (N.B., M.K.)

Jedan od najboljih načina za sticanje trajnog znanja je praktično učenje van školskih prostorija i interakcija među učenicima. Upravo na takav način, na lokalitetu Mehorića, koji pripada području Gornje Trstionice, učenici osnivnih škola Omer Mušić i Hamdija Kreševljaković, u sklopu projekta Spasimo naše rijeke Trstionicu i Boricu, kojeg realizuje NTV IC, imali su priliku upoznati se sa prirodnim bogatstvima ovog kraja, te sa stručnjacima iz oblasti šumarstva razgovarati o značaju zaštite ovog područja.

Područje Gornje Trstionice i Bukovice, obiluje prirodnim pejzažima i ljepotama, što su iskoristili učenici osnovnih škola “Hamdija Kreševljaković” i “Omer Mušić” članovi ekoloških sekcija, i na lokalitetu Mehorića upoznali se sa šumskim bogatstvima ovog kraja. Za praktičnu nastavu koja se izvodi van školskih prostorija posebno je interesovanje učenika, a naročito je ovaj vid obrazovanja značajan kod usvajanja dodatnih informacija odnosno proširenja znanja.

-Danas mi je bilo jako lijepo, naučili smo mnogo toga o šumama i zaštiti šuma, također mi je jako drago što naši ljudi vode brigu o zaštiti šuma i o sječi drveća. Nekontrolisana sječa drveća nije toliko zastupljena na ovim područjima. Šume su nam prije svega važne zbog proizvodnje kisika i zbog života, također zbog sprječavanja poplava zato što korjenje šuma dosta utječe na klizišta, izjavila je za NTV IC Kakanj Asja Imamović, učenica O.Š. “Hamdija Kreševljaković”.

Velika zainteresovanost učenika za učešće u ovakvim sekcijama govori o tome da se sve više mijenja svijest mladih o zaštiti životne sredine, smatra nastavnica Nermina Delibašić, koja vodi ekološku sekciju u O.Š. “Hamdija Kreševljaković”. Posebno ističe značaj izvođenja praktične nastave van školskih prostorija. 

-Smatram da su članovi ekološke sekicije danas imali prikliku da se na terenu upoznaju i prošire svoje znanje o veoma bitnoj temi za dobrobit nas i našeg okoliša. Želim da kažem da će se ekološka sekcija O.Š. “Hamdija Kreševljaković” rado odazvati da svojim doprinosom učestvuje u realizaciji ovakvih projekata. Smatram da je velika zainteresovanost učenika u našoj školi za zaštitu i unapređenje životne sredine kako da steknu teoretska znanja, tako isto i praktično na terenu, izjavila je Nermina Delibašić- nastavnica biolohgije.

Posjeta učenika području Gornje Trstionice i Bukovice od velikog je značaja za mlade generacije, naročito iz razloga što je Općina Kakanj pokrenula proceduru za uspostavu zaštićenog područja Gornja Trstionica – Bukovica, odnosno područja sa kojeg se Kakanj napaja pitkom vodom. Ovom prilikom učenici su sa stručnjacima iz oblasti šumarstva, predstavnicima JP ŠPD ZDK, koje gazduje šumskim područjem u ZDK, razgovarali o značaju zaštite šumskih i prirodnih bogatstava. Učenici su se upoznali sa ulogom i funkcijom šuma, aktivnostima na zaštiti i očuvanju šumskog bogatstva.

-Ovdje smo danas održali čas sa dvije osnovne škole, učenici 8. i 9. razreda i njihove nastavnice ekoloških sekcija. Iz njihovih pitanja uočili smo da nisu dovoljno informisani, čak i pogrešno. Šuma na području općine Kakanj se od mogućeg etata, odnosno, odsječivog etata zahvata nekih 50-60 posto od prirasta, znači svake godine se povećava površina pod šumom i zaliha šume unutar odjela, rekao je Nusret Kovač, JP ŠPD ZDK.

Širi lokalitet Gornje Trstionice i Bukovice nudi velike mogućnosti za naučna istraživanja i promociju prirodnih i turističkih potencijala. Ovaj šumski rezervat, pored turističkog, ima veliki značaj za biljni i životinjski svijet, kao i kulturno-historijsku baštinu, jer povezuje Kraljevu Sutjesku sa kakanjskim Ponijerima, što ga čini posebno važnim. Proglašenjem ovog područja zaštićenim ne samo da bi se sačuvalo prirodno bogatstvo i vodotoci rijeka kojima se Kakanj napaja pitkom vodom, nego bi se popularizirale i promovisale turističke destinacije ovog kraja.

Popularno

Exit mobile version