Kasna jesen vrijeme je rezidbe voćnih stabala, donosimo savjete kakanjskih voćara
06.12.2024.
ntvic.ba (M.K.)
Kasna jesen je vrijeme rezidbe voćnih stabala, što predstavlja značajan posao u voćarstvu jer se njime povećava rodnost i kvalitet ploda. Kako pravilno obaviti zimsko orezivanje voćaka, savjetuje dugogodišnji kakanjski voćar Senad Hodžić.
Decembarski radovi u voćnjaku Senada Hodžića koji se voćarstvom bavi više od 10 godina, u punom su jeku. U mjestu Bijele Vode kod Kaknja Senad ima voćnjak od 80 stabala autohtonog voća, 200 stabala šljive i oko 70 stabala domaćih jabuka. Zimska rezidba voća je obavezna agrotehnička mjera koja se obavlja tokom mirovanja vegetacije, a sve u cilju da se održi rodnost i kvalitet plodova, kao i da se smanji infektivni potencijal mnogih patogena u predstojećoj vegetaciji. Zbog toga su zimski radovi u voćnjaku od velikog značaja, smatraju voćari.
-Privodim kraju radove na zimskoj rezidbi, potrebno je voćku spremiti za zimu. Ko je u mogućnosti da okreči, crveno ulje je obavezno da stavi pošto ima nametnika, da bi voćka bolje podnijela zimu i da bi bila spremna za proljeće za pupove, pokazat ću vam, da ima razvijene rodne pupove i da bude spremna za proljeće. Rezanje se preporučuje kada temperatura vani do 5 stepeni, ako su neki žestoki rezovi treba premazati kalemarskim voskom deblje grane da se zaštite od smrzavanja, izjavio je za NTV IC Kakanj voćar Senad Hodžić.
Rezidba voćaka u vrijeme kasne jeseni postupak je koji omogućava formiranje i održavanje krune voćnih stabala, što utiče na uspostavljanje odnosa između vegetativnog rasta i rodnosti, te svaka grana dobiva svoj prostor što osigurava dobru osunčanost bez zasjenjivanja krošnje.
-Potrebno je obratiti pažnju kad se reže da se napravi prozraka i da sunce ulazi u voćku da počne rađati plod uz deblo. Ovo je domaća jabuka i njoj ne treba neki veći rez, ona je jako zahvalna i rodi svake godine, rekao je Hodžić.
Prema dosadašnjim praćenjima razvoja voćnjaka, Senad od naredne godine očekuje dobar urod i kvalitetan plod, iako zimski period i hladnije vrijeme u velikoj mjeri mogu doprinijeti negativnom utjecaju na voćnjak.
-Ako su jaki mrazevi i minusi, može, pošto su sad i klimatske promjene pa imamo kasne mrazeve, to je sve fabrika na otvorenom, ništa nije zagarantovano. Rodnih pupova ima puno, ja se nadam, dobrom rodu kako na jabuci tako i na šljivi na drugom voćnjaku, ističe Senad.
Prednosti orezivanja tokom kasne jeseni su brojne: stabla su manje izložena stresu, prilikom rezidbe, rezača ne ometaju listovi i plodovi, nema insekata. Golo stablo, bez lišća, može rezaču pružiti potpuni uvid o stanju u kojem se nalazi krošnja. Također, iskusni voćari savjetuju krečenje voćnih stabala što može pomoći da se posljedice temperaturnih razlika tokom zimskog mirovanja ublaže, a dolazi i do smanjenja oštećenja, smrzavanja cijelog stabla i odumiranja dijelova debla u nasadima.