KAKANJ

MIZ Kakanj: Brojni projekti na uređenju, adaptacijama i održavanju vjerskih objekata

26.08.2024.
ntvic.ba (A.K.)

Na području MIZ Kakanj kontinuirano se realizuju infrastrukturni projekti na uređenju, adaptacijama i održavanju vjerskih objekata kako bi vjerski život neometano fukcionisao. Poseban doprinos na unaprjeđenju vjerskog života u 32 kakanjska džemata dali su imami,  džematski odbori i džematlije koje se brinu o vjerskim objektima kao i ženski dio džemata, vrijedne žene koje održavaju higijenu u džamijama i mesdžidima.

Na području MIZ Kakanj nalaze se 32 džemata u kojima se nalazi 65 vjerskih objekata i to 32 džamije i 33 mesdžida u kojima se obavljaju sve vjerske aktivnosti i obredi. Kada je riječ o imamskim kućama takvih je na području MIZ Kakanj 26. U svakom od kakanjskih sela u kojem postoje vjerskih objekti imami, džematski odbori i džematlije u saradnji sa MIZ Kakanj neumorno rade na poboljšanju uslova za organizaciju vjerskog života i džematskih aktivnosti.

-Džematski odbori na čelu sa predsjednicima, blagajnicima, članovima i imamima su gotovo pa čitavo ljeto bili uključeni u različite aktivnosti da bi kada krene nova školska godina i aktivnosti u džamijama imali adekvatan prostor spreman da izvršimo te aktivnosti koje planiramo. Veoma je teško izdvojiti nekoga. Ovom prilikom bih mogao pobrojati barem 10-12 džemata gdje su velike aktivnosti ove godine samo pokrenute i završene, kao što je džemat Koprivnica, Dumanac, Kraljeva Sutjeska, Čaršija, Tršće. Imamo gore džemat Krševac, to je manji jedan džemat, ali u suštini su veliki posao uradili. Džemat Slapnica također je veliki posao ove godine uradio. Dakle i svi drugi džemati su bili aktivni, Varda, Pope, džemat Luka itd. U svakom slučaju svi su odradili ono što je osnovno trebalo da bi funkcionisao vjerski život. Neki od njih su imali veće potrebe pa su ove godine malo više u tom pravcu uložili, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Zakir Ljubović glavni imam MIZ Kakanj.

Poseban doprinos u održavanju čistoće vjerskih objekata daju žene koje na volonterskoj osnovi redovno rade i čiste vjerske objekte u svojim mjestima. Aktivnosti na čiščenju džamija i harema posebno su izražene pred dolazak mubarek noći, džuma namaza, mevluda te drugih vjerskih obreda.

-Svakako bih ovom prilikom istakao rad žena. To nam je veoma značajna aktivnost kad je u pitanju održavanje higijene u mjestima gdje klanjamo, gdje djecu podučavamo, gdje se okupljamo na tevhidima I drugim prilikama. Naše majke, sestre, naše hanume, taj ženski dio islamske zajednice je veoma aktivan. Često se ne vide ali one se ustvari vide preko dijela koja čine. Ovo je prilika da zamolim Allaha dž.š. da im podari svaki hajr i dobro za svaki trenutak koji su odvojile da hizmete džamiji jer je neko u porodici morao biti ostavljen da bi one došle među nas, ističe Ljubović.

Glavni imam MIZ Kakanj ne krije zadovoljstvo postignutim rezultatima i dosadašnjim realizovanim projektima. Podrška MIZ ističe glavni imam je neupitna, ali da bi se nastavilo sa ovakvom pozitivnom praksom i dalje je neophodno njegovati zajedinštvo u kojem će svako dati doprinos shodno svojim mogućnostima jer samo na taj način moguće je ići korak naprijed.

-Ovo je prilika da ih na neki način sve istaknem i zahvalimo im se i da zamolimo džematlije koji u tom džematu žive, u tom selu, u tom mjestu da te naše predsjednike, blagajnike, imame na neki način razumiju u tim njihovim obavezama. To je volonterski rad, oni to rade u ime Boga i ovako u tim nekim situacijama kada im treba pomoć da se ne čeka da oni traže nego da se pokuša uvijek ići korak naprijed pa reči, ima li šta da mogu pomoći i na koji način mogu olakšati, naglašava Ljubović.

U islamu džamije imaju posebno i istaknuto mjesto. To su institucije čija uloga je u životu vjernika nemjerljiva. One su spona koju je neophodno održavati i unaprjeđivati kako bi muslimani održali svoju zajednicu i svoj život u njoj.

Popularno

Exit mobile version