KAKANJ

Na području Kaknja počelo provođenje DDD mjera

16.10.2024.
ntvic.ba (A.K.)

Na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ministarstvo zdravstva ZDK izdalo je Naredbu o provođenju obavezne sistematske deratizacije na području ZDK – jesenja faza 2024. godine koja će se provoditi u periodu od 15.10.2024. godine do 28.11.2024. godine. Općine, gradovi obavezni su da u navedenom periodu provedu sistematsku deratizaciju za objekte i površine iz svoje nadležnosti. Za provođenje DDD mjera na području naše lokalne zajednice nadležna je sanitarna inspekcija Općine Kakanj.

Deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija su prevetivne mjere koje se provode s ciljem sprječavanja pojave zaraznih bolesti stanovništva. U proteklom periodu završena je proljetna i   jesenja deratizacija objekata i površina koje podliježu deratizaciji a koja su u nadležnosti Općine Kakanj dok će se u narednom periodu realizovati deratizacija od strane kantonalih organa obzirom da obavezu provođenja ovih mjera imaju tri grupe: Općina, kanton i pravna i fizička lica odnosno vlasnici i korisnici prostora i površina koje podliježu obaveznoj sistematskoj deratizaciji.

-Kontrolu DDD mjera sprovodi nadležna sanitarna inspekcija. Obavezu provođenja DDD mjera imaju tri kategorije, to su kantonalni i općinski organi i drugi subjekti. Ove godine od strane Općine Kakanj dva puta je urađena obavezna deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija i to u maju, proljetna faza i u septembru, jesenja faza. Sad se očekuje obavljanje jesenje faze od strane kantonalnih organa. Naredbom ministarstva zdravstva na području općine Kakanj od strane kantonalih organa obevzna je jesenja deratizacija i bit će sprovedena od 15.10. do 28.11. 2024. godine, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Amir Dedić, šef Službe za inspekcijske poslove Općine Kakanj.

Krajnji rok za one koji su obuhvaćeni Naredbom o sistematskoj deratizaciji je 28.11.2024. godine. Za one koji ne postupe po ovoj Naredbi inspekcija će poduzeti mjere iz svoje nadležnosti.

-Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđene su kazne za lica koja ne postupe, koja ne omoguće provođenje dertizacije, dezinfekcije i dezinsekcije i kazne se zaista kreću od 100 do 10.000 KM. Ovom prilikom pozivam sve građane da se odazovu i pokažu ljudima gdje ima učestalih nekih pojava glodara da bi se malo pojačala dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija. Također se mogu javiti i sanitarnoj inspekciji Općine Kakanj, mi to sve zabilježimo i dođe se na lice mjesta i prvedu se DDD mjere, naglašava Dedić.

Deratizacija se poduzima s ciljem smanjenja štetnih glodara, njihovog razmnožavanja ili potpunog uništenja jer su oni prenosnici zaraznih bolesti. Zbog toga je, naglašavaju iz Službe za inspekcijske poslove Općine Kakanj veoma važno da se ove mere pravilno poduzmu jer su ključne za osiguranje higijenskih uslova u domaćinstvima, poslovnim i drugim prostorima.

-Veoma bitna stvar je da se provede kako treba zato smo mi u Službi izdali jedno posebno upustvo sanitarnom inspektoru da zaista u provođenju ovih mjera vrši poseban nadzor nad korištenjem tih recidiva i ostalih otrova i njihovom količinom i da se to zaista provede kako treba. Želio bih da se građani uključe i da se više posvete tome kao i direktori preduzeća ili lica zadužena za ovu oblast, istakao je Dedić. 

Iz Službe za inspekcijske poslove Općine Kakanj pozivaju sve građane koji imaju kritična mjesta podložna za razmnožavanje ove vrste štetočina da se jave u Službu kako bi se evidentirali i prilikom redovne deratizacije uvrstili u istu.

Popularno

Exit mobile version