Obilježen 21. februar Međunarodni dan maternjeg jezika
21.02.2025.
ntvic.ba (A.T.)
U svijetu se 21. februara obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika, koji je UNESCO odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti. Briga o maternjem jeziku način je dokazivanja svijesti o vlastitom identitetu, ali i veoma osjetljivo mjesto tolerancije prema drugom i drugačijem.
Maternji jezik dio je kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja, različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. Briga o maternjem jeziku je način dokazivanja svijesti o vlastitom identitetu. Maternji jezik je blago prema kojem se svaki čovjek mora odnositi s ljubavlji i poštovanjem
-Cilj dana maternjeg jezika jeste prilika da se djeca podsjete o važnosti svoga jezika jer je maternji jezik prvi jezik s kojim se oni susreću i s kojim ustvari upoznaju svijet i sve oko sebe. Bez znanja maternjeg jezika nije moguće ni poznavanje ostalih jezika. Tako da, da bismo dobro savladali jedan strani jezik, potrebno je poznavanje gramatike i pravopisa i također književnosti svoga odnosno maternjeg jezika, kazala je u izjavi za NTV IC Ilda Helja Čurić, magistrica Bosanskog jezika i književnosti.
Svoj maternji jezik trebamo voljeti, a to ćemo najbolje postići njegovim čuvanjem i pravilnim korištenjem. Maternji jezik je naslijeđe koje pripada svakom pojedincu i niko nema pravo oduzeti to naslijeđe nekome.
-Dan maternjeg jezika nas podsjeća i na bogatsvo i ljepotu našeg Bosanskog jezika, koji sa sobom nosi stoljetnu tradiciju i kulturu. Bosanski jezik nije samo sredstvo komunikacije, nego i most koji povezuje ljude kroz historiju, kulturu, književnost i svakodnevni život. Svoj jezik trebamo voljeti, a to ćemo najbolje postići, tako što ćemo ga čuvati i pravilno koristiti, istakla je za NTV IC Nejla Oštraković, učenica STŠ „Kemal Kapetanović“ Kakanj.
Generalna Skupština UNESCO proglasila je 1999. godine dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, jer su protestvovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen zvaničnim jezikom.