KAKANJ

Odjel za brak i porodicu MIZ Kakanj: Upriličeno predavanje i druženje za više od tri stotine polaznica halki Kur’ana

10.12.2024.
ntvic.ba (A.K.)

Sinoć je nakon jacija namaza u Bijeloj džamiji upriličen program, predavanje i druženje za više od tri stotine žena, polaznica halki Kur’ana koji se već više od dvije decenije održava pod nazivom „Susreti halki Kur ana“. Upravo kurs arapskog pisma koji se već godinama unazad realizuje u skoro svim džematima a u okviru Odjela za brak i porodicu, jedan je od najznačajnih projekata MIZ Kakanj.

Odjel za brak i porodicu MIZ Kakanj u okviru svog rada i djelovanja već nekoliko godina unazad realizuje brojne aktivnosti. Projekti koje je vrijedno spomenuti su kurs arapskog pisma i različite edukativne radionice za žene. Cilj Odjela je da uključi  što više žena kako bi kroz islamske principe zajednički djelovale i promovisale vrijednosti vjere, braka i porodice. Upravo ovakvi skupovi su pokazatelj koliko truda i rada je uloženo, kako bi žene koje nisu poznavale ili su djelimično poznavale arapsko pismo, napredovale i danas samostalno mogu učiti Kur’ana.

-Halke Kur’ana u nekim kaknjskim džematima datiraju od 2003. godine i to je okosnica aktivnosti koje se realiziraju pri Odjelu za brak i porodicu. Ono što je značajno napomenuti jeste da je bitan kontinuitet i da su to sedmične halke Kur’ana na koje dolaze žene različite starosne dobi, profila i profesija. Ono što je najvažnije je da se uz Kur’an vezuju i da se razvijaju duhovna prijateljstva i povezanost. Susreti halki Kur’ana također su bili tradicionalni do prije korone, svake godine su se održavali a evo mi smo to pokušali oživjeti, istakla je u izjavi za NTV IC Kakanj, Elvedina Plasto koordinatorica Odjela za brak i porodicu MIZ Kakanj.

Halke pravilnog učenja Kur’ana za djevojke i žene imaju za cilj da se one okupe oko Allahove riječi nadajući se Njegovoj milosti i bereketu koje spušta na skupinu vjernika koji zajednički uče Kur’an. Nakon što se savlada pravilno učenje Kur’ana onda se radi na jačanju imana i vlastite spoznaje, odlukom da se neki dijelovi iz Kur’ana uče napamet.

-Halke Kur’ana vode mualime a u nekim džematima su to imami. Bazirano je na redom učenje hatme, obrati se pažnja i na tedžvid, na izgovor harfova a ima u nekoliko džemata da se uči čak i napamet. To je ono što nam je važno. Važno je da se nastavi sa ovom praksom, da što više naših žena uči Kur’an i u svojim domovima ali i da se sa Kur’anom družimo jer nam je to vodilja u svim našim daljim aktivnostima, počev od naših humanitarnih aktivnosti, međusobne podrške i pomaganja te svih drugih momenata koji su bitni za bogat socijalni život, za dobro mentalno i duhovno zdravlje i stabilnost naših žena a time i naših porodica, istakla je Plasto.

Biti utočište za sve žene kojima je potrebna pomoć, savjet ili samo topla dobrodošlica i prijateljsko okruženje, poboljšati njihove navike, razviti međusobnu ljubav i razumijevanje te promovisati i ohrabriti ih u različitim životnim iskušenjima su glavni ciljevi Odjela za brak i porodicu. I ovo druženje kojem je prisustvovalo preko 300 žena, polaznica halki Kur’ana bilo je prožeto upravo ovim tezama. S druge strane, islamski život na našim prostorima oduvijek je bio na prvom mjestu pa će se takva praksa i stil islamskog života nastaviti i u narednom periodu.

Popularno

Exit mobile version