ZE-DO KANTON

Održana međunarodna konferencija “Primjena i razvoj sistema obnovljivih izvora energije u okviru energetske tranzicije zemalja Zapadnog Balkana”

29.05.2024. godine
ntvic.ba (A. K.)

U organizaciji Centra za efikasnost Mašinskog fakulteta Univerziteta u Zenici  i partnera održana je međunarodna konferencija “Primjena i razvoj sistema obnovljivih izvora energetske tranzicije zemalja Zapadnog Balkana”. Učesnici konferencije govorili su o različitim temama, s ciljem podizanja svijesti o važnosti energetske tranzicije u privredi, izazovima i perspektivama  te zajedničkom angažmanu na stvaranju održivih i ekonomski isplativih rješenja.

Energetska tranzicija u privredi, ciljevi i ključne mjere za dekarbonizaciju BiH, prelazak na obnovljive izvore energije, samo su neke od tema o kojima se govorilo na ovoj konferenciji koju je organizovao Centar za efikasnost Mašinskog fakulteta UNZE u saradnji sa partnerima.

– Obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost su zadaci na kojima radi Centar za energestku efikasnost Mašinskog fakulteta, dok Univerzitet u Zenici ima ulogu da podrži društvenu zajednicu. Na nama je da koordiniramo u pronalaženju rješenja kako da prebrodimo sve ove izazove koji su pred nama, istakao je Dino Eminović iz Centra za energetsku efikasnost Mašinskog fakulteta UNZE.

Rektor UNZE istakao je da akademske zajednice i univerziteti trebaju dati svoj doprinos i biti dio procesa razvoja sistema obnovljivih izvora energije, te da ugalj ne bi trebao biti osnovni izvor za proizvodnju električne energije.

– Nije dobro što je osnovni energent u BiH ugalj. Mi smo sav razvoj bazirali na proizvodnji električne energije iz uglja. Naravno, imamo proizvodnju energije i iz vodnog potencijala ali je to još uvijek negdje oko 30 posto, jer je veći dio energije proizveden iz termo blokova. Direktive EU tjeraju nas da na neki način prestanemo sa proizvodnjom energije na ovaj način, tako da BiH ukoliko ne bude blagovremeno obezbijedila alternativne izvore energije, može doći u situaciju da uvozi energiju za potrebe realnog sektora i javnih institucija, istakao je Jusuf Duraković-rektor UNZE.

Na konferenciji su učestvovali i predstavnici TC Kakanj, tvornice koja je napravila značajne iskorake na polju zaštite okoliša, smanjena emisija CO2 i upotrebe alternativnih goriva.

– U smanjenu emisija CO2 mi prvenstveno možemo da uradimo mnogo na primjeni alternativnih goriva. Alternativna goriva su ono što dolazi iz otpadnih tokova tako da istovremeno smanjujemo količinu otpada u prostoru, a dobijamo energiju iz otpada. Mi imamo konkretne ciljeve da do 2030. godine smanjimo emisije CO2 za nekih 25 posto u odnosu na 1990. godinu i već smo na 20 posto. Do 2050. godine moramo potpuno biti karbonski neutralni kao što je cijela Evropa i u tom pravcu se već poduzimaju određeni koraci, istakao je Almir Bajtarević- menadžer za kvalitet i zaštitu okoliša TC Kakanj.

Na današnjoj konferenciji istaknuto je i da će za dekarbonizaciju BiH između ostalog biti neophodno  ugasiti zastarjele i neefikasne termo blokove, nadomjestiti nedostajuću energiju proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora, te raditi na implemetnaciji mjera energetske efikasnosti u različitim sektorima.

Popularno

Exit mobile version