Općina Kakanj već nekoliko godina aktivno učestvuje u projektu očuvanja i zaštite izvorne pasmine goveda BUŠE
13.12.2024.
ntvic.ba (A.T.)
Općina Kakanj već nekoliko godina aktivno učestvuje u projektu očuvanja i zaštite izvorne pasmine goveda BUŠE, koja je prema standardima FAO organizacije kritično ugrožena i prijeti joj trajni nestanak sa ovih područja. Prema podacima Federalnog zavoda za poljoprivredu Sarajevo, najveći broj proizvođača BUŠE se nalazi u ZDK i to u općinama, Vareš, Kakanj i Olovo.
Federalni zavod za poljoprivredu Sarajevo i Agromediteranski zavod za poljoprivredu Mostar su 2021. godine pokrenuli inicijativu za zaštitu izvorne pasmine goveda BUŠE na području Federacije Bosne i Hercegovine. Obzirom da najviše uzgajivača BUŠE ima u ZDK u općinama Vareš, Kakanj i Olovo, Federalni zavod za poljoprivredu je predvidio da ove tri općine budu nukleus uzgoja BUŠE na području Federacije Bosne i Hercegovine.
-Za naredni period, sve do 2030. godine, planirane su određene aktivnosti u cilju zaštite ove pasmine. Prije svega, to su, licenciranje bikova za prirodni pripust, uzgoj BUŠE u čistoj krvi, uspostava matičnog knjigovodstva za grla. Zatim usklađivanje selekcijske veterinarske dokumentacije, izrada strateškog dokumenta o zaštiti i uzgoju BUŠE, koji bi trebao biti objavljen na web stranici Fedralnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Zatim nastojati u narednom periodu povećati podsticaje za ove uzgajivače grla, kako na federalnom, tako kantonalnom i općinskom nivou, kazao je za NTV IC Fadil Merdić, šef Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj Općine Kakanj.
Prema posljednjim raspoloživim podacima Federalnog Zavoda za poljoprivredu, u 2024. godini registrirano je oko 326 grla BUŠE na području Federacije Bosne i Hercegovine. Prema tim podacima, na području općine Kakanj registrirano je osam uzgajivača BUŠE, koji ukupno imaju oko 127 grla ove pasmine.
-Prema posljednjim raspoloživim podacima koje je objavio Federalni Zavod za poljoprivredu Sarajevo, na području FBIH evidentirano je 326 grla BUŠE, od toga 95 posto grla BUŠE u tipu i samo 5 posto u čistoj krvi. Što se tiče evidentiranog broja grla BUŠE na području Federacije, najveći broj je u ZDK, to je 240 grla kod 38 poljoprivrednih proizvođača. Prema tim podacima na području općine Kakanj je kod osam uzgajivača evidentirano 127 grla BUŠE i to je 60 posto od evidentiranog broja grla BUŠE u ZDK a 39 posto u odnosu na Federaciju Bosne i Hercegovine, dodao je Merdić.
Kako bi se zaštitio uzgoj i očuvanje izvorne pasmine BUŠE, iz godine u godinu povećavaju se iznosi i podsticajnih sredstava na lokalnom, kantonalnom i federalnom nivou.
-Kako bi se zaštitio uzgoj i očuvanje ove pasmine i federalni, kantonalni i lokalni nivo iz godine u godinu povećavaju podsticaje za uzgajivače autohtone pasmine. Tako da ove godine, iznos podsticaja na federalnom nivou je iznosio 500 KM po grlu za BUŠU u tipu i 700 KM za grlo BUŠE u čistoj krvi. U ZDK nadležno ministarstvo je kroz program odredilo podsticaj u iznosu do 4.000 KM za registrovane obrtnike zaštićena grla, a također i Općina Kakanj je ove godine u programu uvrstila podsticaj za uzgajivače BUŠE i iznosio je 80 KM po grlu za one proizvođače koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost i 120 KM po grlu za one koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost, poručio je na kraju za NTV IC Merdić.
Bosanska BUŠA je balkansko govedo, koje se najčešće može pronaći u brdsko planinskim područjima Bosne i Hercegovine. S obzirom da krave ove pasmine zbog svojih specifičnosti proizvode manje količine mlijeka, u odnosu na druge pasmine, samim tim nisu komercijalno isplative, te je stoga i pokrenuta inicijativa za njihovu zaštitu, kao nacionalnog blaga naše zemlje.