Stočarstvo kao grana poljoprivredne proizvodnje u posljednje vrijeme dostiže svoj značajniji razvoj na području općine Kakanj, prvenstveno zahvaljujući osiguranom otkupu mlijeka sa čitavog prostora općine, zatim kontinuiranim podsticajnim mjerama.
Na području općine Kakanj različite oblasti u poljoprivredi se sve više razvijaju a jedna od njih je i stočarstvo koja je, prema strategiji općine Kakanj, trenutno jedna od najvažnijih grana, prije svega, za mala i srednja porodična poljoprivredna gazdinstva. Andrija Duvnjak u ovoj oblasti poljoprivrde vidi svoju šansu i već ostvaruju značajne rezultate.
– Sve što imam u štali, to je ono što sam ja odhranio i proizveo, osim jedne krave koju sam dobio preko Muslim Aid Organizacije, ističe Andrija za NTV IC.
U oblasti stočarstva značajne rezultate već ostvaruje i Suad Čajo, koji se prije dvije godine počeo baviti stočarstvom.
– Firma u kojoj sam radio je prestala sa radom, tako da sam se okrenuo poljoprivredi, stočarstvu. Imali smo tri junice i dvije krave, a sad imamo 12 grla, kazao je za NTV IC Suad Čajo, poljoprivredni proizvođač.
Baviti se poljoprivredom, naročito stočarstvom, zahtijeva cjelodnevni angažman, stalne edukacije, ali i kontinuirana finansijska ulaganja. Andrija i Suad ističu da bi podrška u ovoj oblasti poljoprivredne proizvodnje trebala biti veća, posebno za mlade ljude koji tek žele da se bave stočarstvom.
– Moja poruka bi bila da se Država, Kanton i Općina usredotoče na mlađe generacije i da ih maksimalno podrže sa bespovratnim sredstvima, da se oni razviju i da mogu živjet od toga, dodao je Andrija.
– Svaki početak je težak, normalno bude i određenih problema, ali prevaziđe se i ide se dalje, zaključio je na kraju Suad.
Ova dva vrijedna kakanjska stočara poručuju da uz jaku želju i motiv ovdašnjih ljudi, te odgovarajuće podsticajne mjere, stočarstvo može biti šansa za ostanak ljudi na svojim imanjima i šansa za ruralni razvoj.