Centar za mentalno zdravlje Kakanj danas je povodom 10. oktobra Svjetskog dana mentalnog zdravlja organizovao simboličnu šetnju kakanjskom šetnicom, kako bi ukazali na važnost očuvanja mentalnog zdravlja. Prevencija mentalnih poremećaja, liječenje i rehabilitacija mentalno oboljelih osoba važna je tema kojoj danas više nego ikad ranije moramo kao društvo posvetiti značajnu pažnju, poručeno je sa događaja posvećenog očuvanju mentalnog zdravlja.
Naša lokalna zajednica još uvijek spada među one koje prema mentalnom zdravlju imaju „oprezan“ stav i predrasude. Mentalno zdravlje na području općine Kakanj još je tabu tema koja se ne tretira ozbiljno kao fizičko zdravlje. Zdravlje uma uključuje naše misli, emocije i mogućnosti da se nosimo sa životnim zgodama i nezgodama. Prolazeći kroz različite životne situacije, odrastanje, adolesceniciju, školovanje, posao i generalno sve što čini svakodnevni život su zapravo razdoblja i faktori kome je naše mentalno zdravlje podložno i koji ga mogu pogoršati.
– Danas je planirana jedna šetnja zajedno sa srednjoškolcima kojom želimo zapravo da skrenemo pažnju naših sugrađana na značaj brige o njihovom mentalnom zdravlju. Pored ove današnje šetnje u toku cijele sedmice članovi tima Centra za mentalno zdravlje Kakanj imali su niz aktivnosti počev od radionica sa vatrogascima, uposlenicima iz različitih ustanova, naručito iz odgojno-obrazovnog sektora i naravno za danas kao i svake godine planiran je jedan radni sastanak sa predstavnicima svih institucija u zajednici koje su od značaja za očuvanje mentalnog zdravlja na području naše općine kazao je, psihoog Esmin Brodlija.
Kakanjski srednjoškolci današnjom simboličnom šetnjom koja je krenula pet do 12 nastojali su ukazati na probleme mentalno oboljelih osoba, odnosno osoba sa mentalnim poteškoćama. Smatraju da je tema mentalnog zdravlja ozbiljna tema kojoj mlade osobe moraju odgovorno pristupiti i izvući je iz okvira „tabua“.
– Smatram da je mentalno zdravlje podjednako važno kao i fizičko zdravlje. Svaka osoba koja se susretne sa izazovima mentalnog zdravlja smatram da je jako potrebna tada porodica, prijatelji, da trebamo razbijati stereotipe i predrasude i da se trebamo upućivati tj. obratiti nadležnim osobama koje nam mogu pomoći kazala je Fatima Čeliković, učenica iz STŠ“Kemal Kapetanović“ Kakanj.
-Mislim da je jako bitno da pričamo o samoj temi mentalnog zdravlja iz razloga što dosta toga ima što mladi prolaze kroz sav taj stres pogotovo zbog škole i da ako ne očuvamo naše mentalno zdravlje može doći do psihičkih poremećaja kazala je Lamija Đokić, učenica iz gimnazije“Muhsin Rizvić“ Kakanj.
-U našoj lokalnoj zajednici često je sramota ako neko hoće da zatraži pomoć od psihologa naprimjer. Želimo da razbijemo te stereotipe, da razbijemo predrasude da pomognemo ljudima da se izjasne, da kažu šta imaju i da pomognu sebi kazao je Almedin Hajdarević, učenik iz MSŠ Kakanj.
Okruženi smo stresnim situacijama, na poslu, u školi, na ulici. Čitamo i slušamo stvari koje kod svakoga od nas mogu izazvati nelagodu, tjeskobu, anksioznost, smanjenu koncentraciju pa i misli poput onih o samoubistvu. Očuvati mentalno zdravlje imperativ je poput očuvanja fizičkog zdravlja. Bez zdravih misli život ne može biti kvalitetan, a danas u vremenu raznih poremećaja na globalnom nivou, neophodno je započeti proces prihvatanja i činjenicu da nismo izolovani niti imuni na oštećenje mentalnog zdravlja.