Svečanom akademijom u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica, obilježena je 32. godišnjica formiranja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade. Na akademiji je istaknuta uloga i značaj ove brigade, te naglašena važnost očuvanja kulture sjećanja. Također je prikazan i dokumentarni film o ovoj brigadi i njenoj ulogi u odbrambeno oslobodilačkom ratu.
Prošle su 32. godine od formiranja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade, koja je imala značajnu ulogu u odbrani Bosne i Hercegovine od agresije. Ova brigada, koja je brojala oko 4.000 vojnika koji su prošli najteža ratišta u BiH, nalazila se u sastavu Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Danas, nakon više od tri decenije od njenog formranaja, važno je da nikada ne zaboravimo značaj i doprinos njenih pripadnika odbrani domovine, istaknuto je između ostalog na svečanoj akademiji.
-Danas smo pokazali da je kultura sjećanja na Sedmu muslimansku vitešku oslobodilačku brigadu, stvar koja se ne smije zaboraviti, koja se mora gajiti. Jer ne smijemo zaboraviti naše šehide, naše borce, ne smijemo zaboraviti lik i djelo Sedme muslimanske brigade. Između ostalog, danas smo se podsjetili na jedan uspjeh Sedme muslimanske brigade vezano za Igman. To je Kanton Sarajevo, gdje smo imali jednu dobru i značajnu operaciju, gdje smo zaustavili jedan četnički napad, koji bi najvjerovatnije doveo kompletno okruženje prema Hadžićima i Sarajevu u jednu nepovoljnu situaciju, istakao je za NTV IC Amir Kubura, ratni komandant Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade.
Sedmu muslimansku vitešku osolobodilačku brigadu činili su hrabri borci iz 63 bosanskohercegovačke općine. Svi su bili vođeni jednom idejom – slobodna BiH. Današnja akademija bila je prilika da se evociraju uspomene na teška ratna vremena i herojstvo pripadnika ove brigade.
-Došao sam 1992. godine u Sedmu muslimansku brigadu, pobjegao sam iz Fojnice gdje sam bio ranjen. Nisam gledao šta će bit, danas, sutra, išao sam, borio se za svoju Državu i svoju vjeru, iako danas ništa nemam, kazao je za NTV IC Husrem Isaković, pripadnik Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade.
Program obilježavanja godišnjice Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade, upriličen je u organizaciji Udruženja pripadnika sedme muslimanske brigade. Ovo Udruženje koje danas broji oko 850 članova, već 11 godina obilježava značajne datume iz odbrambeno oslobodilačkog rata.
-Ovo je velika stvar, velik projekat, mi smo svjesno nakon završetka rata osnovali Udruženje Sedme muslimanske brigade, njenih bivših pripadnika, odnosno svih onih koji su ovu brigadu vidjeli svojom. Sa ciljem da uspomene na ratna dešavanja na tu našu časnu, poštenu, pravednu borbu, nikada ne zaboravimo. Da na tim vrijednostima odgajamo našu mladost. I nadam se da ćemo ako Bog da u tome uspjeti, poručio je na kraju za NTV IC Zuhdija Adilović iz Udruženja Sedme muslimanske viteške oslobodilačke brigade.
Sedma muslimanska viteška oslobodilačka brigada formirana je 18. novembra 1992. godine na prijedlog štaba Teritorijalne odbrane Zenica. Nalazila se u sastavu 3. Korpusa Armije RBIH. Brojala je oko 4. 000 vojnika, koji su učestvovali na značajnim ratištima. Odlukom Predsjedništva RBiH 11. maja 1995. godine dodijeljen joj je počasni naziv Viteška. Ova brigada je izgubila 252 boraca koji su dali svoj život braneći Bosnu i Hercegovinu.