U Kaknju održan skup pod nazivom: Međureligijski dijalog u savremenom dobu
11.12.2024.
ntvic.ba (M.K.)
Međureligijski dijalog u savremenom dobu, naziv je skupa održanog u Gradskoj biblioteci Kakanj, a na kojem su učestvovali profesori, vjerski lideri, te predstavnici vjerskih zajedica iz naše lokalne zajednice i BiH. Jedan od osnovnih ciljeva međureligijskog dijaloga je promicanje razumijevanja i tolerancije među ljudima različitih vjera, poručeno je sa ovog skupa.
Programom rada glavnog imama MIZ Kakanj u naredne četiri godine predviđene su aktivnosti koje se odnose na međureligijski dijalog, što je rezultiralo skupom na kojem su učestvovali profesori, vjerski lideri te predstavnici vjerskih zajedica i crkava iz Kaknja. Glavni imam MIZ Kakanj naglasio je važnost saradnje i zajedničkog djelovanja u afirmaciji vrijednosti koje povezuju ljude i čuvaju stabilnost našeg društva.
-Na taj način želimo da naučimo više jedni od drugih i da zajedno na onim poljima kojim možemo zajedno djelovati kad se odmaknemo od teologije, i kad smo blizu nekih tema iz morala iz etike ili kad je u pitanju društvo pravednost, kad je u pitanju odgovaran odnos u porodici. Sve su to nama bliske teme, izjavio je za NTV IC Kakanj Zakir Ljubović glavni imam MIZ Kakanj.
S obzirom da je Bosna i Hercegovina sjecište kultura, civilizacija, naroda i religija koje se reflektuju na društveni život, međureligijski odnosi i razgovori od izuzetnog su značaja za cjelokupno društvo. Suštinska poruka Islama je prijateljstvo i poštivanje, te su muslimani u BiH oduvijek i uprkos svim izazovima njegovali kulturu dijaloga i razumijevanja, poručio je muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus.
-Za nas muslimane u BiH otvorenost i razgovori u našoj poziciji u BiH ali i u Evropi je od ključnog značaja. Mi imamo prijatelje diljem svijeta, s njima dijelimo poglede o različitim pitanjima koja se tiču i naše sudbine ali i sudbine čovječanstva. Tako da i večerašnji razgovor bit će u službi života onakvog kakvog BiH razumije već stoljećima. U BiH nikad nikome nije bilo tijesno , mi smo imali različite faze u kojima smo imali konflikte i nerazumijevanja, ali nakon svih tih izazova muslimani u BiH su pokazivali svoje lice i mogli su pružiti ruku i razgovarati s ljudima različitih vjerskih, nacionalnih i etničkih identiteta, rekao je prof. dr. Nedžad Grabus, muftija sarajevski.
U dijalogu je učestvovao je prof. dr. Mari Jože Osredkar sa Teološkog fakulteta u Sloveniji, koji je ovom prilikom prenio pozitivna iskustva međureligijskih odnosa u toj zemlji.
-Kako imamo međureligijski dijalog između katolika i muslimana, kako se razumijemo i kako je ovo vrlo važno za ova vremena da komuniciramo, da znamo jedan drugog i da znamo poštovati drugoga istakao je prof. dr. Mari Jože Osredkar sa Teološkog fakulteta Univerziteta u Ljubljani.
Osim promicanja tolerancije, međureligijski dijalog ima i cilj zajedničkog rješavanja društvenih problema, jer mnoge religijske zajednice suočavaju se sa istim ili sličnim izazovima. Kroz saradnju vjerski lideri mogu raditi zajedno kako bi pronašli rješenja koja će koristiti cijeloj zajednici. Paroh kakanjski jerej Dragiša Cvjetković poručio je da je upravo Kakanj pravi primjer suživota i tolerancije.
-Mi u Kaknju možemo biti radosni i zahvalni dragom Bogu, a potom i jedni drugima na toleranciji i ljubavi koju gajimo i koju imamo. Treba o tome da se čuje i drago mi je i hvala domaćinima i organizatorima na ovakvoj temi , da šira javnost vidi kako to funkcioniše u Kaknju, da se i mi ugledamo na neke bolje primjere ali sigurno se i drugi mogu ugledati na nas, izjavio je Dragiša Cvjetković paroh kakanjski.
Međureligijski dijalog izvrsna je prevencija protiv bilo kojeg oblika diskriminacije, nesnošljivosti, predrasuda, straha od drugoga, fundamentalizma, ekstremizma, mržnje i nasilja, naročito u savremenom dobu u kojem živimo. Neophodno je usmjeriti pažnju na promicanje dobra i zajedništva, na što upućuju sve religije.
-Zato što živimo jedan vrlo dramatičan i aktuelan trenutak naše sadašnjice gdje vidimo da religije mogu biti isto onoliko koliko mogu biti vezivna tkiva i promicati dijalog ,mogu biti i akteri sukoba i iskorišteni kao političke startegije. Tako da je vrlo važno govoriti o međureligijskom dijalogu i to je jedna vrsta hrabrosti, gledati ono što je isto u različitostima, a ne samo tražiti razlike, istakao je prof. Adis Bešić moderator.
U svijetu u kojem su sukobi često uzrokovani religijskim nesporazumima, dijalog može poslužiti kao most koji povezuje različite zajednice. Ovakvi događaji služe da predstavnici različitih religija razmjenjuju ideje i uvjerenja koja će dovesti do većeg razumijevanja i smanjenja predrasuda. Skupu su prisustvovali predstavnici vjerskog, javnog, političkog, privrednog i kulturnog života iz Kaknja.