KAKANJ

U Kaknju se održava trodnevna konferencija Rudnici uglja u tranziciji

29.10.2024.
ntvic.ba (M.K.)

“Rudnici uglja u tranziciji” naziv je radionice koja se održava u Kaknju s ciljem umrežavanja članova sindikata rudnika iz zemalja regiona i Evrope, kako bi se razgovaralo o energetskoj tranziciji u Bosni i Hercegovini. Na radionici učestvuju i predstavnici Njemačke unije, političkog i privrednog miljea koji su ovom prilikom prenijeli svoja iskustva o pristupu energetskoj tranziciji.

Trodnevnu konferenciju pod nazivom “Rudnici uglja u tranziciji” organizovala je Njemačka organizacija Friedrich Ebert Stiftung koja okuplja članove sindikata rudnika smatrajući ih glavnim učesnicima pravedne energetske tranzicije. Riječ je o nastavku projekta “Zemlje uglja u tranziciji” koji je implementirala Evropska unija, a učesnik programa bila je i Općina Kakanj.

-Danas razgovaramo o temama koje su bitne za energetski sektor. U Kaknju gdje imamo rudnik, cementaru i termoelektranu mislim da je jako bitno pričati o tome, pričati sa ljudima koji direktno rade na rudnicima koji su dio ovog našeg energetskog sistema i naravno da razmijenimo mišljenja i čujemo šta je to i kako je energetska i pravedna tranzicija provedena u Sloveniji, Njemačkoj i drugim razvijenim zemljama, izjavio je za NTV IC Kakanj Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.

Cilj programa je okupiti ključne zainteresirane strane, kako bi se radilo na osiguranju tranzicije koja štiti i unapređuje životne uslove radnika te zadovoljava potrebe lokalnih zajednica, istaknuto je tokom konferencije.

-Ovo je priča i tranzicija koja će se najviše ticati lokalnih zajednica i sindikati trebaju da imaju aktivnu ulogu. Ono što mi kroz ovakva okupljanja nastojimo uraditi je umrežiti ih sa sindikalcima, njihovim partnerima iz regiona i Njemačke, odnosno zemalja koje su prošle već kroz taj process, istakla je Selma Šehović iz Njemačke organizacije FES SOE.

Učescinici iz Njemačke ovom prilikom prenijeli su svoja iskustva o učešću u zvaničnoj komisiji o isključivanju uglja tj. energetskoj tranziciji kroz koju prolazi ova zemlja.

-Kolege sindikata u BiH i regionu suočavaju se sa sličnim izazovima kroz koje su prošli i oni u Njemačkoj, cilj sindikalaca iz Njemačke je da im pomogne u tom procesu odnosno da prenesu svoja iskustva, rekao je Hannes Hauke Kuhn IGBCE.

 -Jako mi je interesantno i bitno biti dio ove današnje rasprave, da čujem šta to znači energetska tranzicija u BiH i koje su sličnosti sa regionom u Njemčkoj, a kako bi se vratio sa informacijama iz prve ruke u Njemačku da bi mogli nastaviti razgovarati o ovome, rekao je Lars Katzmarek, član Parlamenta Federalne pokrajine Brandenburg.

S obzirom da zelena tranzicija praktično znači postepeno i konačno smanjenje korištenja uglja u proizvodnji energije, kao najveći izazov dekarbonizacije u BiH istaknuta je prekvalifikacija radnika na zelena radna mjesta.

-Trenutno se niko ne bavi tom temom, nema definicije zelenih radnih mjesta, prosto ne znamo šta to znači, kako doći do zelenih radnih mjesta itd. Ja mogu da kažem jedan pozitivan primjer koji se desio između nevladinih organizacija i sindikata i to nevladinih organzacija iz Srbije i BiH koje su prve u regionu sačinile jedan model prekvalifikacije na zelena radna mjesta, istakla je Aleksandra Mirković iz sindikata Nezavisnosti Srbija.

-Ono što je najbitnije je što je uloga sindikata da preumzemo iskustva naših kolega iz Njemačke, Češke, Slovenije da bismo na najbolji način dočekali negativne efekte koje sa sobom nosi energetska tranzicija u smislu radnih mjesta. Svakako je prekvalifikacija radnih mjesta jedan od glavnih vidova prevazilaženja negativnih posljedica ovog što sa sobom nosi energetska tranzicija, rekao je Mirnes Mujkić iz sindikata radnika RMU Banovići.

Tokom konferencije naglašeno je da BiH, s obzirom na svoje bogatstvo energentima i potencijalnim obnovljivim izvorima energije, stoji pred izazovom transformacije svog energetskog sektora, te da je  energetska tranzicija imperativ za BiH, jer samo na taj način možemo osigurati stabilnost i sigurnost sistema, a uz prelazak na čiste izvore energije.

Popularno

Exit mobile version