KAKANJ

U Kaknju upriličena tribina u povodu 600 godina od rođenja bosanske kraljice Katarine Kosače Kotromanić

17.10.2024.
ntvic.ba (A.T.)

U organizaciji Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Kakanj i Fondacije „Spektrum“ Sarajevo, sinoć je u Kaknju organizirana tribina u povodu 600 godina od rođenja bosanske kraljice Katarine Kosače Kotromanić. O liku i djelu kraljice Katarine, govorili su prof.dr. Ibrahim Kajan, prof. dr. Adis Zilić i mr. Alen Zečević. Također, prisutni su imali priliku čuti prigodne recitale iz dramskih i umjetničkih djela u izvedbi glumca Mirze Mušije. 

Ove godine navršava se 600 godina od rođenja bosanske kraljice Katarine Kosače Kotromanić, jedne od najintrigantnijih ličnosti iz bosanskohrcegovače historije. U cilju memorijalizacije našeg historijskog naslijeđa u Kaknju je upriličena tribina povodom 600 godina od rođenja kraljice Katarine.

-Cilj ovog večerašnjeg događaja jeste jedan poseban jubilej, 600 godina od rođenja Katarine Kosače Kotromanić u narodu poznate kao posljednje bosanske kraljice, koja je jedna od najintrigantnijih ličnosti iz bosanskohercegovačke povijesti, ne samo srednjeg vijeka nego generalno. Koja je zapravo po svom liku i djelu integrativni faktor bosanskohercegovačkog društva. Jer ako pogledamo njen životni put, ona objedinuje različite konfesije i sama činjenica da je ona u društveno političkom životu participirala kao supruga bosanskog kralja, govori o tome koliko je ona zapravo značaj imala u to doba. Mi smo željeli na ovaj način da odamo pijetet, poštovanje, da se svi zajedno prisjetimo lika i djela bosanske kraljice, jer naša je obaveza i društvena i naučna memorijalizacija ovakvih ličnosti i da ovo postane praksa i u budućnosti u našem gradu, naglasio je za NTV IC Alen Zečević, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Kakanj.

Iz Fondacije „Spektrum“ Sarajevo ističu da je ovo bila prilika da se sa naučnog aspekta govori o posljednjoj bosanskoj kraljici, te da se saznaju nove informacije iz njenog plodonosnog života.

-Kao što je to svakako u našim ciljevima i djelatnostima nas kao Fondacije, koja radi na izučavanju svih perioda historije. Bavi se svim granama nauke, a u posljednje vrijeme smo se bavili osmanskom historijom. Imali smo osam naučnih izdanja u posljednje tri godine, kao što smo imali i također naučni časopis Spekto za društvena pitanja i kulturu, istakao je za NTV IC Emir Demir iz Fondacije „Spektrum“ Sarajevo.

Ovom događaju prisustvovao je i predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Bosne i Hercegovine Sanjin Kodrić. Kako je istakao Kodrić, na ovu tribinu je došao kako bi podržao rad i aktivnosti kakanjskog „Preporoda“.

-Naše ocjene su izuzetne, jako smo sretni što smo uspjeli uspostavit saradnju sa entuzijastima na čelu sa magistrom Alenom Zečevićem, koji shvataju šta je to Bošnjačka zajednica kulture, šta je to njen povijesni, savremeni značaj, šta je to njena uloga u našem društvu. I mi ćemo kao direkcija Bošnjačke zajednice kultura uraditi sve što je u našoj moći da i dodatno pomognemo rad ovih sjajnih ljudi, koji svojim zalaganjem doprinose lokalnoj zajednici, poručio je za NTV IC Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ BiH.

Posljednja bosanska kraljica Katarina Kosača Kotromanić rođena je 424. godine u Blagaju, a preminula 1478. godine u Rimu. Kao supruga bosanskog kralja Stjepana Tomaša, jedan dio svog života provela je u Bobovcu, prijestolnici srednjovjekovnog bosanskog kraljevstva, gdje se čuva uspomena na njen lik.

Popularno

Exit mobile version