U Općini Kakanj upriličen prijem za borce koji su preživjeli napad u Popovoj Luci 28. aprila, 1993. godine (VIDEO)
26.04.2024.
ntvic.ba (A.K.)
U povodu obilježavanja 28. aprila – Dana kakanjskih šehida vozućkog ratišta u Općini Kakanj upriličen je prijem za borce koji su preživjeli napad u Popovoj Luci 28. aprila, 1993. godine, te za članove porodica šehida. Bila je ovo prilika da se evociraju uspomene na događaj koji je imao važnu ulogu u odbrani naše zemlje i oda počast hrabrim sinovima Bosne.
Cilj prijema za borce koji su preživjeli napad na vozućkom ratištu i za porodice poginulih boraca je da se iskaže poštovanje prema hrabrim sinovima Bosne koji su za odbranu domovine dali ono najvrijednije što su imali, svoje živote. Godine 1993. 28. aprila u podmuklom napadu neprijatelja na kamion koji je prevozio borce Trećeg bataljona 309. brdske brigade Kakanj smrtno je stradalo 19 boraca. Godinama unazad, na godišnjicu njihovog stradanja realizuje se niz aktivnosti, a jedna od značajnijih pored ovog prijema je i Memorijalni pohod „Stazama kakanjskih heroja“.
-I ove godine za Memorijalni pohod prijavljeno je 200 učesnika. Jedna od aktivnosti u okviru obilježavanja je i ovaj prijem za preživjele borce ovog nemilog događaja ali i porodice naših poginulih boraca. Cilj nam je da se sjetimo najboljih sinova Bosne i Hercegovine i mlađim generacijama prenesemo sve ono što se dešavalo u tom periodu, istakao je Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
287 hrabrih boraca sa područja općine Kakanj u periodu od 1992-1995 godine. svoje živote dalo je u časnoj borbi za odbranu zemlje od neprijatelja, braneći rodnu grudu, vjeru, kućni prag, porodicu. Kakanjski borci branili su slobodu širom naše zemlje i prošli najteža ratišta.
-Svakako ovo je prilika i da razgovaramo o nekim prijedlozima koje djeca i porodice šehida imaju. Ovi prijemi nastavit će se i u narednim godinama i od njih nećemo odustati. Smatram da na ovim mjestima trebamo da pričamo o kakanjskim šehidima jer je s područja općine Kakanj svoje živote za odbranu domovine dalo 287 boraca i njihova imena i žrtva nikada neće biti zaboravljena, istakao je Bajtarević.
Mlađi naraštaji i generacije koje dolaze moraju imati relevantne i istinite informacije o ratnoj prošlosti kako BIH tako i naše lokalne zajednice jer samo njegovanjem kulture sjećanja i poznavanjem historije moguće je graditi ljepšu i sigurniju budućnost, poručeno je sa ovog prijema.