U Zenici protkle sedmice održan sastanak “Pripravnost za protuepidemijski rad u slučaju elementarnih nesreća”
24.02.2025.
ntvic.ba (A.K.)
U Zenici je protkle sedmice održan sastanak “Pripravnost za protuepidemijski rad u slučaju elementarnih nesreća”, koji je organizovao Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), a kojem su prisustvovali predstavnici nadležnih institucija iz ZDK. Cilj sastanka bio je jačanje kapaciteta zdravstvenog sektora i drugih nadležnih institucija u suočavanju s epidemiološkim izazovima tokom kriznih situacija.
Bosna i Hercegovina u posljednjim godinama sve češće svjedoči elementarnim nepogodama koje sa sobom donose ozbiljne javno zdravstvene rizike i koje su pokazale koliko je važno unaprijediti sistem odgovora na ovakve krize. Pandemija COVID-19 dodatno je potvrdila da zdravstvene institucije moraju imati jasne planove i protokole za djelovanje u vanrednim situacijama
– Vanredne situacije su sve češće i imaju sve veći utjecaj na lokalnu sredinu. Zbog toga nam je neophodno da radimo međusektorski, zdravstvo, okoliš, civilna zaštita, poljoprivreda, veterinarski sektor, kako bi unaprijedili odgovor na vanredne situacije, istakao je Mirza Palo, predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije (SZO/WHO) u Bosni i Hercegovini.
O utjecaju klimatskih promjena na učestalost prirodnih nesreća na primjerima iz ZDK govorio je Džavid Aličić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK, naglašavajući da su ekstremne vremenske prilike sve učestalije i da predstavljaju direktnu prijetnju javnom zdravlju.
-Klimatske promjene utiču ne samo na intenztitet prirodnih nesreća nego i na oblik prirodne nesreće tako da se nereće dešavaju tamo gdje ih ranije bilo. Također, istakli smo ono što bi mogli uraditi kada smo u situaciji kada imamo klimatske promjene. Spomenuli smo prilagođavanje tim klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje. Istakli smo nekoliko primjera koji se dešavaju ne samo u BiH nego i svijetu, ističući klimatsje promjene kada su u pitanju suše, požari i poplave na području BiH, naglaiso je Džavid Aličić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK.
-U sljedećoj fazi imat ćemo i pokazanu vježbu odnosno trening simulacije neke elementarne nesreće gdje će se na terenu pokazati zajednička koordinacija djelovanja Civilne zaštite i higijensko-epidemiloških službi, naglasio je Alis Kozica, šef Službe za epidemiologiju i higijenu INZ.
Jedan od ključnih zaključaka sastanka je potreba za izradom Strategije i Plana pripravnosti, koji će omogućiti koordinirano djelovanje svih relevantnih aktera i osigurati pravovremen i efikasan odgovor na eventualne epidemije u vanrednim okolnostima. Posebna pažnja bit će posvećena obuci zdravstvenih radnika, jačanju međuinstitucionalne saradnje i primjeni savremenih epidemioloških metoda u kriznim situacijama.