KAKANJ

Visoke temperature mogu utjecati na zdravlje, donosimo savjete ljekara kako se zaštititi

18.07.2024.
ntvic.ba (M.K.)

U Službi za hitnu medicinsku pomoć u Kaknju zabilježen je povećan broj pacijenata koji se javljaju sa sličnim tegobama, najčešće izazvanim zbog ekstremno visokih temperatura. Uz savjet stanovništvu za konzumiranje dovoljno vode i umjerene količine voća i povrća, ljekari preporučuju izbegavanje boravka na otvorenom posebno rizičnim kategorijama: djeci, trudnicama, hroničnim bolesnicima i starijim osobama.

Umor, slabost i vrtoglavice samo su neki od simptoma s kojima se u posljednje vrijeme sve veći broj pacijenata javlja u Službu hitne medicinske pomoći u Kaknju. Izrazito visoke dnevne temperature koje prelaze 40 stepeni, a koje traju već nekoliko dana, u velikoj mjeri odražavaju se na zdravlje stanovnika.

-Toplo vrijeme i slaba prozračnost zajedno su doprinijeli povećanju tjelesne temperature, zbog čega u zadnje vrijeme imamo sve veći broj pacijenata. Često imamo pacijente sa simptomima kao što su: umor slabost, vrtoglvice, glavobolje i grčevi u mišićima, to je toplotna iscrpljenost. Imamo povećanje temperature, povećano odavanje toplote iz našeg tijela što zajedno dovodi do hipotenzije. Pacijenti se u skladu s tim javljaju i traže pomoć, izjavila je za NTV IC Kakanj dr. Edina Mušinović doktor medicine.

Najviše zdravstvenih poteškoća posljednjih dana imaju hronični bolesnici kojima se savjetuje uzimanje redovne terapije i izbjegavanje boravka na otvorenom prostoru, naročito u najtoplijem periodu dana.

-Primjećen je povećan broj pacijenata sa hroničnim oboljenjima, što dodatno otežava njihovo liječenje, odnosno javljaju se pacijenti sa postojećim komorbiditetima i to je dodatni izazov za ljekare i za pacijente, istakla je dr. Mušinović.

Uz savjet stanovništvu za konzumiranje dovoljno vode, voća i povrća, dr. Mušinović preporučuje reduciranje boravka na otvorenom i primjenu svih mjera zaštite od toplote.

-Ono što je jako bitno, kako bismo smanjili broj pacijanata i olakšali im tegobe, preporučujem unos što više tekućine, voća i povrća koje sadrži vodu, redukovati izlaske u spoljašnju sredinu i hidracija. Jako je bitan unos dovoljne količine tekućine i tuširanje hladnom vodom, kako ne bi došlo do toplotne iscrpljenosti, savjetuje doktorica.

Aktuelan talas vrućina prema informacijama iz Fedralnog hidrometeorološkog zavoda  nastavit će se i u narednim danima. U periodu intenzivnih vrućina i visokih temperatura zraka, veoma važno je voditi računa o zdravlju, pogotovo oni čije je zdravlje narušeno zbog bolesti, te se ponašati u skladu sa preporukama stručnjaka.

Popularno

Exit mobile version