KAKANJ
Mještani MZ Bičera očistili i uklonili nekoliko deponija na području ove mjesne zajednice
02.06.2026.
ntvic.ba (I.Š.)
Proteklog vikenda mještani MZ Bičer su očistili i ukloniili nekoliko deponija otpada, na kojima se između istalog nalazio i animalni otpad. Ono što je posebno zabrinjavajuće je činjenica da su nesavjesni građani ugrozili i nekoliko izvora pitke vode, pa su iz MZ Bičer apelovali na sve građane da sve vrste otpada odlažu na način na koji je to propisano, a pozvali su i nadležne institucije da pomognu u rješavanju problema i sankcionisanju odgovornih lica.
Ovo su prizori koje smo zatekli na području MZ Bičer, na lokalitetu iznad OŠ “15. april“ u mjestu Trijepče – ogromne količine otpada svih vrsta. Mještani Bičera odlučili su očistiti ovo područje, ponajviše jer divlja deponija ugrožava izvorišta pitke vode.
– Naša odluka da izađemo na lice mjesta i poduzmemo mi građani je u tome iz prostog razloga je što se na ovom području nalaze dva velika izvorišta pitke vode koju koriste mještani MZ Bičer, a imaju i sporadični izvori koje su ljudi sami sebi odveli. Ovo što smo zatekli jutros kad smo izašli na lice mjesta je strahota. Zatekli smo tri-četiri velike vrste deponija koje smo sa mještanima očistili, evo već smo se okupili, došli smo sa desetak građana, onih koji u srcu nose selo, kazao je Salih Hasagić, predsjednik Savjeta MZ Bičer.
Mještani MZ Bičer zajedno sa predsjednikom Savjeta ove MZ, kažu da neće stati na ovome, te naglašavaju da će poduzeti i dodatne mjere kako bi se ovaj lokalitet zaštitio i kako pitka voda ne bi bila dovedena u pitanje. Podršku u ovim aktivnostima očekuju od općinske inspekcije, a na mještane apeluju da vode računa gdje i na koji način odlažu otpad.
– Mi nećemo stati, mi ćemo sada obilježiti da je to zabranjena zona, da je izvorište, da je pitka voda. Nastojat ćemo preko inspekcije da oni postave neke i kamere, ne bi li nešto uhvatili, da vidimo ko dovlači. Ja apelujem ovdje, molim i apelujem da ljudi ne bacaju ovdje i da ne bacaju nigdje, jer je zdrava okolina i zdrava duša i zdravo sve, kazao je Hasagić.
Problem divljih deponija problem je svih nas. Primjer ovih vrijednih mještana Bičera pokazuje da je samo zajedničkim djelovanjem, uz savjest, odgovorno ponašanje i uz djelovanje nadležnih službi, posebno službe za inspekcijske poslove, moguće postići i imati čisto okruženje, čistu prirodu i ljepšu ekološku sliku. Međutim, čini se da mnogi rade suprotno od onoga što bi trebali raditi.
