Connect with us

KAKANJ

NTV IC pokreće medijsko – zagovarački projekat „SPASIMO NAŠE RIJEKE TRSTIONICU I BORIVU“

27.05.2024.
ntvic.ba (N.B.)

„SPASIMO NAŠE RIJEKE TRSTIONICU I BORIVU“ naziv je medijsko – zagovaračkog projekta koje će u narednih godinu dana realizovati NTVIC. Ovaj multimedijski projekat zamišljen je kao edukativna i informativna medijska kampanja jačanja svijesti javnosti i ciljanih grupa o značaju zaštite prirodnih bogatstvava na ovom području. Glavni cilj projekta je da doprinese proglašenju područja sliva rijeka Trstionice i Borive za zaštićeno područje i to područje sačuva od moguće devastacije. Projekat podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH.

NTV IC pokrenila je medijsko – zagovarački projekat „SPASIMO NAŠE RIJEKE TRSTIONICU I BORIVU“. Podsjećamo, tokom pripremnih radova na otvorenju rudnika kompanije Adriatic metals za eksploataciju cinka, olova i srebra u Varešu, u Kaknju se javila bojazan da će rudarski radovi, koji se izvode na rubnom području kakanjske i vareške općine, ugroziti vodozaštitne zone i slivove rijeka koje Kakanj snabdijevaju pitkom vodom.

Ekološi aktivisti tokom izvođenja pripremnih radova na otvorenju vareškog rudnika upozoravali su na negativne uticaje rudarskih radova posebno u gornjem toku rijeke Trstionice.

Podsjećamo, Općinsko vijeće Kakanj je u cilju zaštite područja sa kojeg se Kakanj napaja pitkom vodom u septembru 2023. godine usvojilo Prijedlog odluke o davanju saglasnosti za uspostavu zaštićenog područja Gornja Trstionica – Bukovica. To, prema riječima općinskog načelnika, predstavlja korak dalje u uspostavi zaštićenog područja pete zone.

-Želimo da područje prašume, a onda i čitavo područje do Kraljeve Sutjeske zaštitimo. Jedan od načina je da idemo prema Skupštini ZDK i resornim ministarstvima i da zaštitimo petom kategorijom zaštite kako bi izbjegli štete u šumama i vodama. Ovdje ne mislim da građanima zabranimo gradnju objekata nego da zaštitimo čitav vodotok Trstionice kako zbog građana, flore i faune tako i turističkog potencijala koji ovaj kraj od Ponijera do Kraljeve Sutjeske pruža i koji na taj način želimo da zaštitimo, istakao je Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.

Na ovaj način Općina Kakanj pridružit će se ekološkim aktivistima koji već godinama zagovaraju i od kantonalnih vlasti traže uspostavu zaštićenih područja u ZDK.

-Pozivamo ZDK i vlasti kantona da reagiraju i da donesu odgovarajuće zakone za zašitu ovih područja. I ne samo ovih nego i svih drugih šumskih područja na području ZDK koja su vrijedna. Svi ti procesi uzimaju puno vremena. Mi u ZDK imamo samo jedno zaštićeno područje, istakao je Davor Šupuković, sekretar UG Fojničani iz Maglaja.

BiH trenutno ima svega tri posto zaštićenog područja, što uključuje i šumska područja, koja se danas, upozorava struka, posmatraju isključivo kroz prihod od drvne mase.

-Do 2020. godine smo u BIH trebali zaštiti 17 posto kopnenih i 10 posto vodenih površina. Mi smo još uvijek daleko od željenog procenta zaštićenih područja BIH. Ono oko čega se različite interesne strane pokušavaju složiti kada se radi o izdvajanju zaštićenih područja bilo koje vrste jeste prihod. Prihod se u šumi može ostvariti i bez eksploatacije drveta, istakla je Mirzeta Memišević – Hodžić, dr. šumarskih nauka.

Struka, također, naglašava da područje sliva rijeke Trstionice pripada najšumovitijem i izuzetno vrijednom području Balkana, koje se mora tretirati na poseban način.

-Ovo su visoko produktivne, tehnološke i ekonomske šume koje treba zaštiti i čuvati. Ovdje treba uspostaviti sistem stalnog monitoringa, a taj stalni monitoring su plohe koje bi se trebale odrediti, markirati i sezonski uz stručni nadzor posjećivati, naglasio je Muris Spahić,  prof.dr. geografskih nauka.

U narednom periodu Općina Kakanj treba izraditi elaborat koji će biti osnov za proglašenje određenog stepena zaštite prirodnog i kulturno-historijskog naslijeđa slivnog područja rijeke Trstionice”. Općina Kakanj tražit će petu kategoriju zaštite.

-Ovdje se radi o stotinama hektara, ako ne i hiljadama hektara. Iako se radi o najslabijoj, petoj kategoriji zaštite, ona nama omogućava da mi zaštitimo ovo područje. Kada bi išli na prvu kategoriju to bi značilo osnivanje JP na federalnom nivou. Mi želimo da interventno reagujemo i da ovo područje zaštitimo petom kategorijom, kako bi na taj način mogli da koristimo ove potencijale koje imamo u turističke svrhe, istakao je Bajtarević.

Kroz multimedijski projekat, edukativne i informative sadržaje NTV IC će u narednih godinu dana nastojati ponuditi relevantne informacije i ukazati na značaj zaštite prirodnih bogatstvava na ovom području. Glavni cilj projekta je da doprinese proglašenju područja sliva rijeka Trstionice i Borive za zaštićeno područje i to područje sačuva od moguće devastacije. Projekat podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH.