Donošenjem novih uredbi Vlade FBiH o neradnoj nedjelji i minimalnoj plati od 1.000 KM, pojačani su i inspekcijski nadzori nad provođenjem ovih odluka. Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK pojačela je kontrole kako bi se osiguralo pridržavanje uredbi o minimalnoj plati i zabrani rada nedjeljom.
Pojačane inspekcijske kontrole KUZIP ZDK imaju za cilj zaštitu radnika, poboljšanje radnih uslova i usklađivanje sa zakonodavstvom prava koja se odnose na radnike. Kada je riječ o neradnoj nedjelji inspekcijski nadzori uključuju kontrolu radnih mjesta, provjere evidencija o radnom mjestu kao i razgovore sa uposlenicima kako bi se utvrdilo da li se poštuju njihova prava.
-Stupanjem na snagu izmjena Zakona o unutrašnjoj trgovini gdje je uveden taj pojam neradne nedjelje, mi smo svakako počeli sa poduzimanjem mjera iz naše nadležnosti i u kontinuitetu vršimo te inspekcijske nadzore u periodu kada je rad trgovinama zabranjen rad ovom novom izmjenom zakona. Nekad s početkom primjene zakona bilo je evidentnije kršenje mjera koje je taj zakon propisao ali evo kako vrijeme odmiče te stvari se poprilično ureduju. Čini mi se da smo imali izdatih prekršajinih naloga u visini od 45.000 KM kada je u pitanju kršenje odredbi tog zakona, istakao je Besim Spahić, dir. Kantonalne uprave za inspekcijske poslove ZDK.
Veće akcije kantonali inspektori provodili su u okviru kantonalne odluke o ograničenju marže na osnovne životne namirnice. Evidetno je da cijene iz dana u dan rastu a inspektori su utvrdili da većina trgovačkih lanaca krši marže koje na nekim proizvodima prelaze 30 pa čak i 40 posto od dozvoljenih 10 posto.
-Imali smo jednu zanimljivu kontrolu početkom ove godine gdje gdje smo mi našu kantonalnu odluku o namirnicima koje su od interesa za ZDK, to su osnovne životne namirnice, brašno, mlijeko i pekarski proizvodi. Tu je bila propisana maksimalna marža koju prodavci mogu imati na te proizvode. Nije to stvar neke luksuzne robe, nego one osnovne životne namirne i tu smo evidentirali značajna odstupanja od onoga što je načinjeno kantonalnom odlukom propisano. U samo dva dana inspekcijskog nadzora smo imali prekršajne naloge u visini od 105.000 KM KM, naglasio je Spahić.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK pozvala je sve građane da uočene nepravilnosti prijave s ciljem da se zajedničkim snagama stane ukraj nepravilnostima, prouzakontim radnja i u konačnici sivoj ekonomiji.