KAKANJ
U Kaknju organizovan uskrsni prijem: Poslate poruke mira, ljubavi i tolerancije
07.04.2026.
ntvic.ba (A.T.)
Povodom najvećeg katoličkog blagdana – Uskrsa, sinoć je u Kaknju upriličen tradicionalni uskrsni prijem. Prijemu su prisustvovali predstavnici vjerskog, političkog i društvenog života naše lokalne zajednice. Sa ovog susreta upućene su poruke mira, ljubavi, tolerancije i međusobnog uvažavanja.
Uskrs je posebna prilika za radost, slavlje pobjede života nad smrću i porodično zajedništvo. Ovaj blagdan nosi nadu, ohrabrenje i podsjeća na važnost njegovanja prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa. U tom duhu, uz prisustvo pripadnika različitih konfesija, u Kaknju je upriličen uskrsni prijem. Domaćin prijema, župnik don Ivica Mršo, istakao je da Uskrs donosi obnovu duha i nadu u novi početak.
-Uskrs je proslava života, mi ljudi trebamo ljubit, cijenit i ovozemaljski život, a mi vjernici i kršćani i muslimani i drugi, vjerujemo u vječni život, ali nema vječnog života bez ovozemaljskog života. Zato je život Božiji dar, predragocjen i ponavljam, Uskrs je za mene život, proslava života i ovozemaljskog života, ali nadasve onoga vječnoga života u koji se nadamo i vjerujemo da ćemo zaslužiti, dok hodimo ovom suznom zemljom, jer mi smo samo putnici, u prolazi smo ovdje, zato treba se truditi, čestito živjeti, istakao je za NTV IC, don Ivica Mršo, župnik.
Župnik don Ivica Mršo, također je naglasio važnost zajedništva u vremenu u kojem živimo, te dodao, da je radost obilježavati blagdane sa prijateljima i komšijama, koji razumiju i njeguju dobrosusjedske odnose.
-Uvijek kad su dobri ljudi zajedno, ljudi dobre volje, uvijek je lijepo i niko od nas nije otok, niko od nas sam ne živi, vjerujte mi, govorim sad kao vjernik i svećenik, niko se neće sam spasit, mi nužno utičemo i na druge ljude i davno sam čuo meni dragu poslovicu ovdje kod nas u Bosni, pitaće tebe dobri Bog za komšiju tvog, naveo je župnik, Mršo.
Uskrsnom prijemu, kao što je uobičajeno, prisustvovali su i predstavnici naše lokalne zajednice. U blagdanskom ozračju posebno je istaknuta važnost međureligijskog dijaloga, tolerancije i međusobnog uvažavanja.
-I ovo vrijeme mi provodimo pokušavajući biti što bolji ljudi i vjernici i bit bliži jedni drugim i osjetiti druge i drugačije, na kraju krajeva, svi mi živimo pod ovim nebom, ovo je naša zajednička kuća i naš zajednički prostor, uistinu je zadovoljstvo dijeliti ovaj prostor, ovaj ambijent sa ovim svim ljudima, poručio je za NTV IC Slaven Katičić, predsjedavajući OV Kakanj.
Nakon zvaničnog dijela prijema, uz tradicionalno tucanje jajima, prisutni su nastavili druženje uz muziku i pjesmu, provodeći ugodne trenutke u blagdanskoj atmosferi i još jednom iz Kaknja šaljući poruke mira, ljubavi i tolerancije.
