KAKANJ
U toku javni pozivi Općine Kakanj za ostvarivanje podsticaja u oblasti poljoprivrede
08.09.2025.
ntvic.ba (A.T.)
U toku su dva javna poziva Općine Kakanj za ostvarivanje prava na podsticaje u oblasti poljoprivrede. Prvi se odnosi na podnošenje zahtjeva za održavanje zasada jagodastog voća koji nisu u organizovanom otkupu. Drugi javni poziv odnosi se na podsticaj za proizvođače svježeg kravlje mlijeka, čija grla nisu obuhvaćena organizovanim otkupom mlijeka.
Na osnovu Programa utroška sredstava iz Budžeta Općine Kakanj za podsticaje u poljoprivredi za 2025. godinu, u toku je javni poziv za ostvarivanje prava na podsticaje u oblasti poljoprivrede, koji se odnose na podnošenje zahtjeva za odobravanje i dodjelu podsticajnih sredstava za održavanje zasada jagodastog voća koji nisu u organizovanom otkupu ( aronija, američka borovnica, ribizla), te pitomog šipurka.
-Kad je u pitanju ovaj dio koji se tiče voća, otprilike nekih 24 dunuma je u protekle dvije godine bilo zasijano i ostvarili su ljudi poticajne programe, volio bih da je ta brojka veća, da u skladu sa ovim poticajima imamo veću obradivu površinu. 250 maraka je iznos podsticaja po dunumu za one koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost, odnosno 175 maraka za one koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost, kada je u pitanju ovaj podsticaj za voće, izjavio je za NTV IC Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
Također, u toku je i drugi javni poziv Općine Kakanj za ostvarivanje prava na podsticaj za proizvođače svježeg kravljeg mlijeka, čija grla nisu obuhvaćena organizovanim otkupom mlijeka. U ovoj oblasti bilježi se porast proizvodnje.
– Nisu velika sredstva koja se realiziraju kroz ova dva poticajna programa, to je nekih 12.000, 13.000 KM, govorim o prethodnoj godini, vjerovatno će bit praksa i u ovoj narednoj godini, ali naravno očekujem veći broj onih koji mogu da se prijave i pokušaju na ovaj način obezbijediti sredstva. Kad je u pitanju otkup kravljeg mlijeka, 150 KM po grlu je iznos podsticaja za one koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost i 100 KM za one koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost, kada je u pitanju otkup kravljeg mlijeka, dodao je načelnik Općine Kakanj.
Rok za podnošenje zahtjeva za oba javna poziva je 30.09.2025. godine. Općina Kakanj za poticaje u oblasti poljoprivrede ove je godine opredijelila blizu 700.000 KM.

