Connect with us

KAKANJ

U Zenici održana konferencija „Kako šuma postaje šikara?“: Ukazano na probleme u oblasti šumarstva (VIDEO)

23.05.2024.
ntvic.ba (N.B.)

U Zenici je, organizaciji Udruženja građana Fojničani iz Maglaja, počela dvodnevna Konferencija „Kako šuma postaje šikara?“ koja ima za cilj okupiti sve relevantne aktere koji mogu doprinijeti suzbijanju institucionalne korupcije i ilegalnih aktivnosti u šumama Zeničko-dobojskog kantona i Federacije Bosne i Hercegovine. Predstavnici građana, civilnog društva, akademske zajednice, te nadležnih službi i ministarstava raspravljat će o aktualnim problemima u oblasti šumarstva te unapređenju mehanizama za zaštitu i održivo upravljanje šumama.

Konferencija Kako šuma postaje šikara ima za cilj aktualizirati pitanja koja se prije svega odnose na nedonošenje Zakona u šumama u Federaciji BiH, na ignorisanje prostornih planova kojima je predviđena zaštita i očuvanje vrijednih šuma, zatim na pogodovanje koncesionarima. Također cilj i ukazati na koruptivne radnje u ovoj oblasti.

-Današnja konferencija ima za cilj ukazati na sve probleme u oblasti šumarstva, na institucionalnu korupciju u ovoj oblasti. Smatramo da je putno problema na svim nivoima vlasti, koje nedonošenjem zakona pogoduju koncesionarima i investitorima, dok naša visokovrijedna šumska bogatstva nestaju, izjavio je Davor Šupuković, sekretar UG Fojničani iz Maglaja.

A upravo od šumskih bogatstava zavisi prirodni diverzitet i život na planeti, poručuju struka, te upozorava na naš neodgovoran odnos prema ovom prirodnom bogatstvu.

-Mi šume moramo čuvati, uzgajati, sa njima moramo živjeti, a ne samo šume gledati kroz drvnu masu koja se može iskoristiti za eksploataciju. Moramo govoritio o tome kako se društvena zajednica odnosi prema šumama, izjavio je Muris Spahić, prof. dr. geografije.

Ekološi aktivisti već godinama se zalažu za uspopstavu mehanizama zaštite vrijednih šuma kroz zaštićena područja prirode. Među njima se izdvajaju područja Matinski vis u Žepču, Babina-Tvrtkovac u Zenici i Gornja Trstionica u Kaknju. Građanske inicijative za očuvanje ovih područja, istaknuto je, još uvijek nemaju dovoljnu podršku nadležnih vlasti.

-Mi radimo sve ono što bi trebalo da rade vlasti, radimo istraživanja, dokazivanja da je neko područje vrijedno zaštite. Neke inicijative su u ladicama već godinama, sad su na potezu kantonalne skupštine, izjavio je Mirko Matijević ekološki aktivista iz Žepča.

Ukoliko se ne pristupi zaštiti našeg šumskog bogatstva, sve češće ćemo svjedočiti situacijama u kojima naše šume postaju šikara, poručeno je sa današnje konferencije.

-Cilj nam je ponuditi rješenja koja će unaprijediti upravljanje šumama, koja će unaprijediti naš odnos prema prirodi i zato smo na konferenciju pozvali predstavnike svih nivoa vlasti i nevladinog sektora kako bismo zajedno došli do zaključaka koji će pomoći da se ova oblast unaprijedi, dodao je Šupuković.

Konferencija „Kako šuma postaje šikara?“ realizuje se  u okviru projekta “Korupcija je u šumi!” koji je dio šireg programa “Podrška građanima u borbi protiv korupcije” implementiranog od strane CCI uz financijsku podršku USAID-a.