Adriatic Metals ostao bez dozvole za iskopavanje rude u Varešu
16.01.2025.
ntvic.ba
Kantonalni sud u Mostaru je koncem 2024. godine poništio dozvolu Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije kojom je kompaniji „Adriatic Metals BH“ omogućeno iskopavanje olova, cinka i barita u brdima između Vareša i Kaknja, prenosi Centar za istraživačko novinarstvo.
Sudska odluka je donesena po tužbi kakanjskog javnog preduzeća „Vodokom“ koje je u maju 2021. odbilo rudarskoj kompaniji „Adriatic Metals“, odnosno tadašnjem „Eastern Miningu“, dati saglasnost za izgradnju postrojenja za rudnik.
Federalno ministarstvo se oglušilo na tadašnju odluku „Vodokoma“ i dva mjeseca poslije ipak dalo ovoj rudarskoj kompaniji dozvolu za podzemnu eksploataciju ruda na polju Rupice – Juraševac – Brestić. „Vodokom“ ih je zbog toga tužio u augustu 2021. godine.
Kantonalni sud u Mostaru je tri i po godine poslije utvrdio da su prije donošenja osporenog rješenja „morali razjasniti da li će buduća eksploatacija mineralnih sirovina i izgradnja postojećih objekata imati negativan utjecaj na izvorište Bukovica“.
Kakanj se snabdijeva vodom iz rijeke Bukovice koja nastaje ulijevanjem potoka sa područja općine Vareš.
Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su u julu 2023. godine, pozivajući se na nalaze inženjera geologije Mirze Bašagića, objavili da su netačni navedeni podaci u studiji Rudarskog instituta iz Tuzle koju je „Adriatic Metals“ priložio Federalnom ministarstvu, uz zahtjev za izdavanje saglasnosti koja je odlukom Suda u Mostaru osporena.
U toj studiji je navedeno da područje koncesije za eksploataciju ne ulazi u slivno područje rijeke Bukovice i da se ležište Rupice nalazi nizvodno od vodozahvata rijeke te da buduća eksploatacija neće imati utjecaj na vodozahvat.
„Neshvatljivo je da iz tako renomirane kuće, kakva je Rudarski institut iz Tuzle, mogu izaći ovakve tvrdnje kada je bjelodano poznato i potpuno jasno da se vodozahvat Bukovica nalazi nizvodno i na znatno nižoj nadmorskoj visini u odnosu na područje Rupica“, istakao je tada u svom nalazu Bašagić.
Hajrija Čobo, ekološka aktivistica, rekla je da su Kakanjci zamajavani uvjeravanjima ljudi koji nisu ni istražili mogu li aktivnosti u rudniku imati utjecaj na podzemne vode sliva Bukovice.
„Evo, Sud utvrđuje da nije temeljito istražen eventualni utjecaj na sliv rijeke Bukovice, a eksploatacija je uveliko rađena“, rekla je Čobo za CIN.
Odluka Kantonalnog suda u Mostaru je pravosnažna i protiv nje nije moguće uložiti žalbu. Rješenje o eksploataciji je poništeno i predmet je vraćen na ponovnu odluku Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije.