SPORT

BiH povela, Iran preokrenuo: Zlatni ljiljani srebreni na Paraolimpijskim igrama u Parizu

06.09.2024.
faktor.ba

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci osvojila je srebrenu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Našem timu ovo je sedam medalja na Paraolimpijskim igrama, a uz dva zlata imamo i četiri srebra i jednu bronzu.

Zlatni ljiljani su u spektakularnom finalu poraženi od Irana sa 1:3 u setovima. BiH je dobila prvi set sa 25:22, u drugom setu smo propustili tri set lopte, a iskusni Iranci to su iskoristili i nakon preokreta stigli su do zlata. Zasluženo. Ali, ostaje žal za propuštenim prilikama u drugom setu…

Bh. tim je dobio prvi poen u prvom setu, ali su onda Iranci napravili veliku seriju i poveli sa 6:1. Konstatno su imali prednost u prvom setu, a u finišu su imali i šest poena prednosti (19:13). Ipak, uslijedila je serija 12:3 i naš tim osvojio je prvi set sa 25:22.

I u drugom setonu gledali smo sličan scenarij. Iranci su furiozno startali, poveli sa 5:0, ali je naš tim iz poena u poen topio zaostatak. U finišu smo imali dva poena zaostatka (20:22), ali smo stigli do prve set lopte – 24:23, koju nismo iskoristili. Nismo iskkoristili ni naredne dvije. S druge strane Iran je iskoristio svoju treću set loptu i drugi set je riješio u svoju korist sa 30:28 za 1:1 u setovima.

Iranci su bolje otvorili i treći set, ali smo se vratili u igru i stigli do 7:9. No, tada protivnik pravi seriju 6:0 i stiže do plus osam (15:7). Do kraja seta nisu dozvolili luksuz da im se približimo i slavili su sa 25:16 za 2:1 u setovima.

Prepuni samopouzdanja Iranci su dominirali i u četvrtom setu kojeg su dobili sa 25:14 i stigli su do trećeg seta i novog zlata na Paraolimpijskim igrama.

Bronzanu medalju osvojio je Egipat koji je u meču za treće mjesto savladao Njemačku sa 3:2.