Elektroprivreda BiH pojasnila zašto je nekim privrednicima skuplja struja
20.02.2025.
ntvic.ba
Elektroprivreda BiH objavila je saopćenje u kojem pojašnjava razloge povećanja cijena električne energije za određene kupce, naglašavajući da je do toga došlo zbog promjena u Zakonu o električnoj energiji FBiH.
Kako navode iz EPBiH, u skladu s novim Zakonom o električnoj energiji FBiH (august 2023. godine) i podzakonskim propisima, od 1. septembra 2024. godine, kupci koji imaju više od 50 zaposlenih, godišnji prihod viši od osam miliona KM ili su u prethodnoj godini potrošili više od 50.000 kWh električne energije, izgubili su pravo na snabdijevanje u okviru javne usluge. To znači da su prešli na tržišno snabdijevanje, gdje se cijene određuju tržišnim mehanizmima.
Najveći uticaj gubljenja prava na javnu uslugu u skladu sa Zakonom i prelazak na tržišno snabdijevanje po tržišnim cijenama, koje su znatno više, prema navodima iz EPBiH, odrazio se na kupce iz kategorije Ostala potrošnja na 0.4 kV naponu I tarifna grupa. Ovdje se posebno izdvaja grupa kupaca koja ravnomjerno koristi električnu energiju tokom dana (npr. za grijanje/hlađenje, tehnološke procese u više smjena).
U saopćenju se navodi da su kupci prilikom potpisivanja ugovora o snabdijevanju za 2025. godinu bili upoznati sa svim uslovima, uključujući i nove cijene. Iako su u tom periodu tržišne veleprodajne cijene električne energije bile oko 10 posto više od granice definisane Odlukom Vlade FBiH o kontroli cijena za 2024. godinu, EPBiH se opredijelila da ugovori budu ponuđeni po uslovima koje je Vlada propisala, a ne po tadašnjim tržišnim cijenama.
Također, u saopćenju se ističe da kupci koji su i ranije bili u režimu tržišnog snabdijevanja nemaju značajna povećanja cijena za 2025. godinu.
– Cijene tržišnog snabdijevanja su ujednačene za sve kupce. Jedini ispravan način određivanja postotka povećanja cijene tržišnog snabdijevanja je usporedba ukupnog obračunatog troška s novim i prethodnim cijenama. Ne preporučuje se uspoređivati pojedinačne tarifne elemente (aktivna energija, obračunska snaga, mjerno mjesto), budući da se cijena razlaže na različite tarifne elemente, saopćeno je iz Elektroprivrede BiH.