JU Gradska biblioteka Kakanj: Desete poruke sa kamena – mojih 11 teza o slobodi
09.12.2024.
ntvic.ba (A.K.)
JU Gradska biblioteka Kakanj proteklog vikenda je na Ponijerima upriličila edukativno-istraživačku radionicu u okviru projekta Desete poruke sa kamena – mojih 11 teza o slobodi. Mladi iz Visokog, Breze i Kaknja koji su sudjelovali u projektu imali su zadatak da na kreativan način obrade problematiku kojom su se bavili, te svoje radove prezentiraju na završnoj radionici.
Šta misle o slobodi, na koji način poimaju ovu riječ i šta ona za njih predstavlja posebno u vrijeme ratova i sukoba koji se trenutno vode u svijetu, mladi iz Visokog, Breze i Kaknja govorili su na edukativno-istraživačkoj radionici organozovanoj u okviru projekta Desete poruke s kamena koji je realizovala JU Gradska biblioteka Kakanj.
-Ovo je izuzetno važno pitanje zato što se u svijetu, vidimo na našim informativnim kanalima, govori i osporavanju slobode i onemogućavanju slobodnom čovjeku da ostvaruje svoju slobodu života. Vidimo Gazu, Ukrajinu, na kraju krajeva i BIH nije imuna od onemogućavanja ljudima da ostvaruju svoju punu slobodu. Običan čovjek prepoznat će na kojim sve mjestima naš bosanski čovjek nema slobode i u kakvim se sve prilikama njegova sloboda guši, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Senad Čišija dir. JU Gradska biblioteka Kakanj.
U formativnim godinama mladim ljudima treba skrenuti pažnju i razvijati senzibilitet za vitalna pitanja u kojima je bitno i njihovo mišljenje. Mogućnosti su brojne, zato je važno mlade ljude potaknuti da pozitivno razmišljaju, istažuju i izfrade kritičko mišljenje, te u svakom pogledu napreduju jer samo tako mogu objektivno sagledati stvari oko sebe i djelovati u pravcu za koji smatraju da je ispravan.
-Prvi korak ka slobodi je kritičko mišljenje i mi nekako automastki o tome pričamo. Suština kritičkog mišljenja je da djeca postave pitanja da li nešto mora tako biti, može li na drugi način i ako se senzibilitet razvije u tom pravcu, onda ćemo imati i zdravije pojedince koji ništa neće uzimati zdravo za gotovo jer je u tome većina naših problema što prihvaćamo istine koje nam se nude sa svih strana, vršimo jedno nasilje nad našim bićem i pokušavamo da živimo u skaldu s tim. Mislim da je prednost ovog projekta to što skreće pažnju na te stvari, istakao je prof. dr. Asim Mjukić.
-Mogućnosti koje se danas pružaju su velike stoga mladi mogu dosta istraživati. Ukoliko radite s mladima na pravi način možete otvoriti mnoge percepcije koje se na neki način mogu proširiti, klesati i dodatno ih potaknuti na istraživanje. Ako radite srcem onda ćete dobiti i jako dobre rezultate, istakla je Alisa Marija Zerdo, prof. Franjevačke klasične gimnzaije Visoko.
Učenici iz tri grada na ovaj način imali su priliku razmjeniti svoja mišljenja, družiti se i razgovarati ne samo o slobodi nego i drugim aktuelnim temama koje ih povezuju. Saglasni su da im je potrebno više ovakvih događaja jer na taj način unaprjeđuju svoja iskustva i komeptencije koje će im pomoći da se bolje snađu u različitim životnim izazovima koji ih očekuju u budućnosti.
-Mi smo se dogovorili sa svojim profesorom filozofije Adisom Bešićem da ovdje povodom te teme i 11 teza o slobodi da se okupimo na Ponijerima u ovom predivnom ambijentu koji smo organizovali. Sviđa mi se taj čitav sistem i dobra je raja i općenito dobra je atmosfera, naglasio je Danin Balešić, učenik kakanjske gimnazije.
-Moje lično viđenje slobode jeste da svako treba d aima tu neku svoju slobidu sve dok to nije po cijenu nego drugog. Ne smijemo niti da uvrijedimo nekoga, povrijedimo i mislim da svako zaslužuje svoju slobodu, istakao je Albin Česko, učenik kakanjske gimnazije.
Za slobodu se mora boriti, svaki pojedinac treba učiniti ono što je do njega te dati svoj doprinos u njenom očuvanju, ali i obratiti pažnju da očuvanje vlastite slobode ne smije uticati na slobodu drugog čovjeka, poručeno je sa svog događaja.