Connect with us

KAKANJ

Kako pravilno čuvati hranu na visokim temperaturama?

13.07.2024.
ntvic.ba (S.I.)

Ljeto je i osim uobičajenih savjeta koji se tiču izlaganja suncu, treba misliti i o hrani koju unosimo u organizam. Na visokim temperaturama lahko je kvarljiva. Kako sačuvati hranu, zašto moramo paziti na rok trajanja, na koji način je pravilno pripremiti i na koje namirnice moramo posebno obratiti pažnju, pitanja su na koja smo potražili odgovore u Domu zdravlja Kakanj.

-Ljeto je doba kada sve više građana traži ljekarsku pomoć zbog problema uzrokovanih konzumiranjem pokvarenih ili zdravstveno neispravnih namirnica. Ljeto i visoke temperature stvaraju atmosferu da se mikroorganizmi, koji mogu da se nalaze na hrani ili u hrani, lakše razmožavaju i da kontaminiraju hranu zbog koje se možemo razboljeti, naglašava za NTV IC dr. Ibrahim Aličković, specijalista epidemiolog.

Obavezno prati voće i povrće pod snažnim mlazom vode, voditi računa o higijeni namirnica, također, higijeni ruku jer rukama obično unosimo hranu u organizam. Kupljene namirnice nikako se ne smiju ostavljati na toplim mjestima, npr. u automobilu. Ključno je u što kraćem roku spremiti ih u frižider.

Nepažnja može dovesti do teških posljedica, poput trovanja hranom.

Osim čuvanja svježih namirnica na suhom i hladnom mjestu, važno je znati kako se pripremljena hrana ne bi smjela čuvati na sobnoj temperaturi duže od dva sata. Također, ako se podgrijava, treba se podgrijati samo jednom. Spremati manje obroke, a hranu koja ostane sigurno pokriti ili zaštititi.

Pokvarena hrana može dovesti do bolesti, a u tom slučaju javiti se ljekaru.

U svakom segmentu života čovjek mora voditi računa o sebi, svome zdravlju i onome što čini svojom nepažnjom. A hrana i konzumacija iste u ovim toplim danima je nešto na što se mora posebno obratiti pažnja.

Continue Reading