Connect with us

ZE-DO KANTON

Kvalitet zraka na području ZDK-a, prema mjerenjima Centra za okoliš, veoma loš

24.10.2024.
ntvic.ba (M.K.)

Kvalitet zraka na području ZDK-a je prema mjerenjima Centra za okoliš veoma loš, a najkritičnije područje je općina Kakanj. Prekomjernom zagađenju doprinose industrijska postrojenja i veliki broj kućnih ložišta, koja naročito u zimskom periodu značajno opterećuju kvalitet zraka.

Prema svim pokazateljima mjerenja kvaliteta zraka na području ZDK-a zrak je veoma zagađen. Posebno je to izraženo u gradovima u kojima je skoncentrisana industrija i koji se nalaze u kotlinama kao što su: Visoko, Kakanj, Zenica i Maglaj, podaci su Centra za okoliš ZDK, Instituta Kemal Kapetanović, koji je nadležan za uspostavu sistema monitoringa kvaliteta zraka na području ZDK. Prekoračenju graničnih vrijednosti sumpor dioksida i prašine, naročito u ovom dijelu godine, doprinose i mala kućna ložišta.

-Ova četiri grada koja su ustvari hot spotovi ZDK, tu je skoncentrisana industrija, tu je veliki broj malih  kućnih ložišta koji se aktviraju u hladnom dijelu godine. Usljed inverznog stanja atmosfere ništa ne izlazi iz te kotline i onda se vrlo brzo koncentracije povećavaju i dostižu alarmno visoke vrijednosti. Recimo mi smo prošle godine imali koncentracije prašine i sumpor-dioksida jako puno prekogranične vrijednosti, sumpor-dioksid je bio po broju prekoračenja 20 puta veći od dozvoljenog, prašina tri puta. To su podaci koji nas trebaju alarmirati da problem zagađenog zraka trebamo rješavati što prije, izjavio je za NTV IC Kakanj mr.sc. Halim Prcanović šef Centra za okoliš.

Kako bi krenuli u rješavanje problema zagađenja zraka, na području ZDK-a realizuju se programi utopljavanja objekata, korištenja prihvatljivih energenata, međutim taj proces bi mogao potrajati godinama. Do tada kao pojedinci možemo utjecati na smanjenje aerozagađenja kroz energetski efikasne načine zagrijavanja, smatra prof. dr. Samir Lemeš iz Udruženja građana Eko forum iz Zenice.

-Kućna ložišta u kojima se loži ugalj ili se koriste neispravna ili necertificirana kućna ložišta imaju mnogo veće emisije nego što bi trebalo da imaju. Ono što građani mogu da urade jeste da naprave rebalans vlastitog kućnog budžeta i da priušte malo čišći način zagrijavanja tokom zime , da smanje upotrebu uglja, da umjesto mokrih drva koriste suha, da promijene peć, način loženja, sve su to metode na koje možemo malo da doprinesemo da smanjimo zagađenje zraka, rekao je prof. dr. Samir Lemeš iz Eko Foruma Zenica.

Iako je dozvoljeno da koncentracija sumpor-dioksida bude oko 350 mikrograma po kubnom metru zraka 24 sata tokom godine, prema mjerenjima sistema za monitoring kvaliteta zraka, u Kaknju su ta prekoračenja mnogo veća.

-Kakanj je sredina koja je u posljednje vrijeme najviše ugrožena kada je u pitanju sumpor-dioksid, svaki dan u Kaknju bilježimo jako visoke vrijednosti negdje oko podne kada dolazi do miješanja atmosfere i kad se zagađenje spušta iz viših slojeva, tu mora doći od industrije jer jedino industrija ima visoke dimnjake koji izbacuju sumpor-dioksid. To zagađenje ne traje dugo ali je izrazito visoko. Jučer smo izmjerili u Kaknju vrijednosti skoro 1300 mikrograma sumpor-dioksida po kubnom metru zraka, što je jako visoko i nije dozvoljeno da se dešava tako nešto, rekao je Prcanović.

Operativni štab u slučaju prekomjerne zagađenosti provodi aktivnosti i alarmira javnost da reguliše izlazak na otvoreno u periodima kada je zrak veoma zagađen. Uz redovne kontrole industijskih postrojenja, pojačane inspekcijske nadzore  te poštivanje obaveza iz okolinskih dozvola,  kvaliteta zraka bi se mogla popraviti poručio je prof. dr. Samir Lemeš.

Continue Reading