Ljubitelji prirode širom svijeta danas obilježavaju Međunarodni dan planina
11.12.2024.
ntvic.ba (.T.)
Svake godine 11. decembar obilježava se kao Međunarodni dan planina. Cilj je podizanje svijesti stanovništva o značaju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.
Međunarodni dan planina proglasila je opća Skupština Ujedinjenih naroda 2003. godine. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina je “Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi”. Dan planina, prilika je za podizanje svijesti o važnosti planina za život, isticanje potencijala ili otežavajućih okolnosti za razvoj planinskih resursa, te prilika za sklapanje partnerstava koja će donijeti pozitivne promjene za planine i planinske predjele cijelog svijeta.
-Značaj planina za današnjeg čovjeka i čovječanstvo je nemjerljiv. Svi kažemo da je voda izvor života, međutim, gdje je izvor vode. Sve bosanskohercegovačke Rijeke izviru na planinama ili u podnožju planina. Planine imaju značaj i kao regulatori klime. Obzirom na klimatske promjene kojih smo svi mi svjedoci, klima na planinama postaje blaža i povoljnija za življenje nego klima u kotlinama. Planine su izvor i značajnih minerala i drveta, koji su neophodni savremenom čovjeku. Osim toga, planine imaju veliki turistički potencijal, kako za ljetni tako i za zimski turizam, skijanje, planinarenje itd., istakao je za NTV IC planinar Senad Bajrić.
Nemjerljiva je važnost planina za čovjeka, stoga je neophodno raditi na zaštiti i očuvanju planina, ali i prirodnih potencijala, te kontinuiranim edukacijama nastojati podizati svijest o tome, smatra naš sagovornik.
-Drugi način je da trebamo planine upoznati, trebamo izlaziti u planine. To je ono što nedostaje ljudima u Kaknju. Dakle, nedostaje prvi odlazak u planinu. Ako jednom odete u planinu, vi ćete se u planinu zaljubit i onda ćete joj se stalno vraćati, dodao je Bajrić.
Jedan od načina da se iskoriste potencijali planina jeste i planinarenje koje je posljednjih godina sve atraktivnije i sve veći broj kakanjaca se bavi planinarenjem. Međutim, prema riječima dugogodišnjeg planinara Hamze Ganića, neophodno je raditi na omasovljavanju planinarenja među mladima.
-Po osnovnim školama treba pokrenuti sekcije i educirati mlade da zavole planinu i izlazak u prirodu. U zadnje vrijeme slabo imamo mladih u pohodima, zbog toga što nema pokretača u osnovnim školama u Mjesnim zajednicama ili u nekim Udruženjima. Kroz marš mira na koji ja idem već 15. godina, nastojao sam da izvršim edukaciju, naglasio je za NTV IC planinar Hamza Ganić.
Prema pokazateljima Ujedinjenih naroda, planine su dom za 15% svjetske populacije i u njima se nalazi oko polovina svjetske bioraznolikosti. Planine daju pitku vodu za svakodnevni život polovini čovječanstva. Nažalost, na planinama se snažno odražavaju globalne klimatske promjene i posljedice prekomjernog iskorištavanja.