U okviru manifestacije Salavat Tebi, Poslaniče koja se održava u mjesecu Rebbiu-l-evelu tradicionalno Odjel za brak i porodicu MIZ Kakanj realizovao je aktivnost „Ručak plus“ za korisnike MDD Merhamet Kakanj. Cilj akcije u koji se uključio veliki broj žena sa područja kakanjskog medžlisa je da se bar na jedan dan obogati obrok korisnicima Merhametove kuhinje.
Cilj ove aktivnosti „Ručak plus“ koju Odjel za brak i porodicu MIZ Kakanj realizuje godinama unazad je biti podrška Merhametovoj kuhinji koja svakodnevno priprema tople obroke za korisnike koji su u stanju socijalne potrebe. U pripremu kao i obezbjeđenju jela i poslastica bile su uključene žene iz kakanjskih gradskih i prigradskih džemata koje su juš jednom pokazale svoju humanost na djelu.
Pored ručka plus za 180 korisnika Merhameta, ovom aktivnošću obuhvaćene su i porodice koje žive same na području MIZ Kakanj a kojima je uz pomoć predstavnica džemata obrok dostavljen na kućni prag.
-Cilj nam je da oživimo praksu Muhammeda a.s. koji je nesebično pomao drugima i posebnu pažnju posvećivao marginaliziranim kategorijama. Mi smo sretni da u Kaknju imamo Merhametovu kuhinju i da na bilo koji način možemo bar malo pomoći i podržati njen rad. Cilj nam je i pozovemo sve naše sugrađane da višak koji imaju, dio svog imetka da podijele sa ljudima u potrebi, istakla je u izjavi za NTV IC Kakanj, Elvedina Plasto, koordinatorica Odjela za brak i porodicu MIZ Kakanj.
IZ MDD Merhamet Kakanj ističu da im je donacija ovih obroka od velikog značaja naročito jer se radi o ovoj vrsti hrane i slatkih jela koja nisu u mogućnosti da svakodnevno obezbijede za svoje korisnike.
-Zahvaljujem se MIZ Kakanj, Odjelu za brak i porodicu i svima koji su na bilo koji način učestvovali u realizaciji ove, sad već tradicionalne aktivnosti. Nama ovo mnogo znači jer uz topli obrok korisnici dobili ručak plus- pite, meso, voće i kolače, istakla je Šefika Osmanbegović, sekretar MDD Merhamet Kakanj.
I ovoga puta iz Merhameta je istaknuto da im je svaki vid humanitarne pomoći dobro došao obzirom da se javne kuhinje poput ove najvećim dijelom finansiraju donacijama dobrih ljudi. S druge strane, pozitivni primjeri poput ovog mogu poslužiti i drugim ljudima da se solidarišu i zapitaju ima li neko u njihovom okruženju u potrebi, gladan, sam i zaboravljen.