Muslimani sutra obilježavaju mubarek noć Lejletu-l-berat
12.02.2025.
ntvic.ba (A.T.)
Muslimani sutra obilježavaju mubarek noć Lejletu-l-berat. Za vjernike, Lejletul-berat je nagovještaj mubarek mjeseca ramazana, a mjesec ša’ban je vrijeme za koje je poslanik Muhammed, a.s., preporučio da se provede u ibadetu, činjenju dobrih djela i pripremi za mjesec posta. Hadiske predaje govore da se u ovoj noći otvaraju vrata Božije milosti i oprosta, te da Uzvišeni Bog odlučuje o sudbini svakog pojedinca u narednoj godini.
Muslimani širom svijeta sutra obilježavaju mubarek noć Lejletu -l-berat, poznatiju kao noć oprosta, sudbine i želja. Mubarek noći su dodatno ohrabrenje da vjernici svoje najglasnije i najskrovitije želje predaju Gospodaru. Ove noći su za ljude – za otvorene razgovore s Bogom u kojima čovjek sebi otkriva ono što je Bogu znano, a što mu može biti od pomoći u susretu sa svijetom oko sebe. Lejletu –l-berat, 15. noć mjeseca Ša’bana je mubarek blagoslovljena noć u kojoj Gospodar svih svjetova spušta svoju milost i oprost.
-Lejletu –l-berat je jedna od najvažnijih noći u tradiciji Islama, odmah poslije Lejletu –l- kadra, koja je najvrijednija noć u godini, o čijoj vrijednosti govori sam Kur’an. Ovo je noć koju muslimani čitavog svijeta trabali bi da iskoriste u pojačanom ibadetu. Njena vrijednost je u tome što nam sam Poslanim a.s o tome govori, o njenoj vrijednosti. Da je to noć u kojoj Allah dž.š. raspoređuje ljudsku sudbinu za narednu godinu dana. I odmah nas to treba mobilizirati, našu svijest, naš razum, da razmislimo o tome, šta da ja radim u trenutcima dok Allah dž.š. raspoređuje moju sudbinu za narednu godinu, kazao je u izjavi za NTV IC Elvedin ef. Ibrahimspahić, imam MIZ Kakanj.
Lejletu – l-berat se obilježava i kao noć u kojoj meleci počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu, a u tradiciji bosanskih muslimana, poznata je i kao noć oprosta, sudbine i želja. Ova odabrana noć u hadisima, predajama Poslanika Muhammeda a.s, spominje se kao noć u kojoj Allah, dž.š., određuje ljudske sudbine, ljudske živote i njihovu nafaku, a u nekim hadisima se spominje da u ovoj noći Allah dž.š., prašta ljudima grijehe.
-Onaj ko doživi noć berata ili to je noć polovine Ša’bana kako kaže Poslanik, neka je provede u ibadetu. Vidimo kako je to Poslanik a.s provodio u ibadetu, a onaj ko je provede u ibadetu, sutra neka posti. Pa je otuda preporuka islamskih učenjaka da se ova noć probdije cjelokupna u budnom stanju, ko je u mogućnosti da nikako ne spava. Naravno u tom budnom stanju da ibadet čini na različite načine, prije svega kako nam Poslanik a.s demonstrira putem dobrovoljnog namaza. I mi poznajemo te nafile, ima nekoliko vrsta nafila, ali najbolja je nafila individualna u svojim kućama. Jer ovo je noć ibadeta, noć samoće, noć razgovora sa Allahom dž.š., noć upućivanja dova, molbi i suznih očiju, podignutih dlanova, da do sabaha, do zore, da učimo i da molimo Allaha dž.š. Onaj ko ne može zbog radnih obaveza ili nekih drugih okolnosti, neka to radi onoliko koliko je u mogućnosti. Ali najbolje je makar nešto iza ponoći da se obratimo svome Gospodaru. Pored toga, naravno učenje Kur’ana, zikra i neizostavno, dove, dodao je imam Ibrahimspahić.
Tradicionalno, muslimani ovog podneblja, mubarek noći provode učeći Kur’an, klanjajući nafile uz zikr – često spominjane i veličanje Gospodara, kao i upućivanjem dova Svemilosnom. U džamijama širom Bosne i Hercegovine, sutra će biti upriličeni različiti programi. Na području MIZ Kakanj, u Bijeloj džamiji bit će upriličen centralni mevlud, kojeg će proučiti kakanjski imami, te studenti Islamskih fakulteta i učenici Medresa. Gost predavač je dr. Samed Omerdić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje muftijstva sarajevskog.