Connect with us

BIH

Nova zakonska rješenja u oblasti upravljanja otpadom

02.10.2024.
ntvic.ba (A.K.)

Nedavno usvojenim Izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom na područu FBiH definišu se načini rješavanja problema upravljanja deponijama, a definisane su i kaznene odredbe za prekršioce.

Izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, koje su usvojene u oba doma federalnog parlamenta, odnose se pitanje rješavanja odlagališta u općinama i gradovima i operativnog djelovanja inspekcije na terenu, te kaznenih odredbi za posebne kategorije otpada.

Iz Udruženja „Eko forum“ Zenica, koje se godinama zalaže za uređenje ove oblasti, istakli su da je nelegalno odlaganje otpada gorući problem sa kojim se susreću gradovi i općine u ZDK ali i šire te da bi se prije svega trebalo raditi na detektovanju i otklanjaju uzroka njihovog nastajanja.

-Deponije kao takve su veliki i gorući problem u BIH. Jedan možda i od najvećih kada je u pitanju zaštita okoliša s obizirom da se jako malo poduzima kako bi se stalo u kraj samim uzrocima nastanka tih deponija i s druge strane samim tim koliko BIH nije spremna da poštuje propise EU kada govorimo o cirkularnoj ekonomiji i onome šta se u Europi zagovara, istakla je u izjavi za NTV IC Kakanj, Sanja Stević iz Eko foruma Zenica.

Divlje deponije ili nelegalna odlagališta otpada najčešće se mogu vidjeti u šumama, obalama rijeka te uz putne pojase. Na njima se odlaže sve i svašta, nerijetko i teško razgradivi te šteteni materijali. Za ovaj dugogodišnji problem, Stević ističe da su potrebna sistemska rješenja ali i da su aktuelne izmjene Zakona o upravljanju otpadom korak naprijed u rješavanju ove problematike.

-Odgovorni za deponije, njihovo uklanjanje i sanaciju su i institucije. Tu su i Udruženja lovaca, Šumsko-privredna društva na području BIH koja bi trebala na odgovarajući način i blagovremeno upozore i poduzmu aktivnosti na uklanjanju tih divljih deponija. Sve ovo je potrebno uvezati da to bude jedna funkcionalna cjelina koja će nas u nekakvoj bližoj budućnosti dovesti u sutuaciju da možemo razmišljati o cirkularnoj ekonomiji i svemu onome što otpad može biti a to je resurs.

Interes javnosti za prirodu i očuvanje okoliša trebao bi biti daleko veći. Građani jesu upoznati s pojmom ekološka osviještenost, ali još mnogo treba raditi zaštiti i unaprjeđenju životne sredine s posebnim akcentom na zaštitu naših šuma, zraka i vode, istakli su iz Eko foruma Zenica.

Continue Reading