Visoke temperature za ovo doba godine izazivaju zdravstvene poteškoće kod ljudi ali i životinja.
Poznato je da se životinje teže adaptiraju na visoke ljetne temperature, zbog čega se kod farmskih životinja smanjuje proizvodnja. Naime, stoka se brzo umara i uzima manje količine hrane, te se javljaju i različite zdravstvene poteškoće. Visoke ljetne temperature posebno utiču na krave koje su veoma osjetljive.
-Generalno govoreći o kravama, one su veoma osjetljive i svoj negativan uticaj na toplotu ispoljavaju kao toplotni stres. Dakle, krave muzare, ali i krave sa teladima to ispoljavaju smanjenim uzimanjem hrane, više piju vodu, dolazi do slabog gonjena i sve se to odražava na smanjenu produkciju mlijeka, koja u ljetnom periodu može da padne čak i do 50 posto, istakla je za NTV IC Rabija Bečirević, doktorica veterinarske medicine.
Kako bi se domaće životinje prilagodile ekstremnim vremenskim uslovima u ljetnom periodu, neophodno im je obezbijediti optimalne uslove. Prije svega, nužno im je osigurati dovoljne količine vode, adekvatnu ishranu, te odgovarajuće mjesto za boravak.
-U isti prostor poljoprivrednici ne smiju smještati više jedinki, također životinjama obezbijediti rad ventilatora ili stvoriti prirodne uslove za izmjenu zraka. Kada govorimo o hrani, povećati unos energije, da bi se izbalansirao taj odnos koji životinje gube smanjenim uzimanjem hrane. I ono što je važno skrenuti pažnju, jeste da vlasnici životinje hrane ujutro rano i kasno uveče, dodala je Bečirević.
Govoreći o kućnim ljubimcima, doktorica Bečirević posebno ističe važnost brige o ovim životinjama, koje mogu imati ozbiljne zdravstvene tegobe, ukoliko njihovi vlasnici ne budu vodili računa o njihovim potrebama tokom visokih temperatura.
-S druge strane je važno spomenuti kućne ljubimce, posebno pse i mačke. Najčešće tegobe koje visoke temperature uzrokuju kod ovih životinja su sunčanica i toplotni udar. Životinje je potrebno smjestiti u hladnu prostoriju i možemo ih hladiti hladnim peškirima. Ono na što želim skrenuti pažnju jeste da svoje pse nikako ne ostavljate u automobilima, pa čak ni sa otvorenim prozorima, jer može doći do dehidracije, koja može završiti i pogubno, naglasila je doktorica Bečirević.
Životinjama se također mogu olakšati ljetne vrućine korištenjem ventilatora u objektu ili da se stvore uslovi za učinkovitu prirodnu izmjenu zraka otvaranjem prozora i vrata. Današnji način gradnje objekta, prvenstveno u govedarskoj proizvodnji, poluotvoreni sistem držanja, znatno poboljšava ugodu životinjama od stoke koja se drži u zatvorenim objektima, što pozitivno utiče i na proizvodne rezultate.