Connect with us

KAKANJ

Sve više pacijenata koji su skloni alergiji na ambroziju

06.09.2024.
ntvic.ba (A.K.)

Kraj ljeta period je u kojem ambrozija dostiže svoj vrhunac. Alergija na ovu biljku nije izlječiva, ali postoje metode u liječenju kojima se ona može smanjiti. Kao i za svaku drugu alergiju tako i za ambroziju potrebno je poduzeti niz preventivnih mjera i zaštiti se.

Ambrozija je korovna, invazivna biljka koja je vrlo raširena. Proizvodi velike količine peludi koji je ujedno i jedan od najjačih prirodnih alergena. Ambrozija cvate početkom jula, a vrhunac dostiže u razdoblju od sredine augusta do početka septembra. Čak i mala količina koncentracija peludnih zrnaca u zraku dovoljna je da izazove simptome alergijske reakcije.

-Alergija izazvana ambrozijom se dokazuje dokazivanjem imuno globulina i to imuno globulina E u krvi, prick testom, bicom testom i tako dokazana alergija se onda liječi antihistaminicima, kortikosteroidima ali i na prirodan način a to je uglavnom veća količina tečnosti i evo u zadnje vrijeme podatak da je to džumbir koji se pije u većim količinama, istakla je u izjavi za NTV IC Kakanj, dr. Senka Balorda, spec. pneumoftizilog.

Kako bi se spriječili problemi koje izaziva ambrozija, stručnjaci naglašavaju da je ovu biljku potrebno redovito iskorjenjivati, a ne, kako je to praksa u našim krajevima spaljivati i uništavati. Simptomi alergije na ambroziju slični su simptomima bilo koje druge alergije.

-Pelud je ustvari nešto što direktno djeluje na imuni sistem tako da imuni sistem koji pojačano djeluje izbacuje  veliku količinu medijatora alergije odnosno histamine koji onda izazivaju jako neugodne mafiestacije u smislu svrbeža očiju i nosa, kihanja, svrbeža po tijelu i ako se spusti niže u pluća  naravno kašlja i naravno napade gušenja, naročito kod astme bronhijalne gdje je već  dokazana alergija. Na cesti su neophodne naočale, neophodne su eventualno maske kod onih koji znaju da su izloženi alergijama kao i šešir ili marama da bi se zaštitili od prisutnosti alergena. U kuči redovno zatvaranje prozora i istresanje isušenog veša kako se „limunčići“ ne bi unijeli u kuću. Naravno, posjeta ljekaru obavezna, dokazivanje elergija i pravilna terapija, naglašava dr. Balorda.

Alergija na ambroziju je čest problem mnogih ljudi jer se pelud biljke nekontrolirano širi te samim time izaziva razne simptome. Osim lijekova za alaergiju, pomoći mogu i prirodni preparati za ambroziju kao i promjena životnih navika, istakla je dr. Balorda.

Continue Reading