Connect with us

KAKANJ

Tokom zimskog perioda važno je redovno održavanje dimnjaka

20.12.2024.
ntvic.ba (A.T.)

Pravilno održavanje dimnjaka ključno je za sigurnost svih članova jednog domaćinstva. S obzirom da je već uveliko grijna sezona u toku, neophodno je voditi računa o redovnom održavanju dimnjaka, kako bi se smanjili rizici za izbijanje požara. Samim tim, neophodno je izvršiti čišćenje dimnjka barem jedanput godišnje.

Svjedoci smo da se tokom zimskog perioda dešavaju požari na dimnjacima, čiji su uzroci različiti, a jedan od njih je svakako i neizvršavanje obaveze čišćenja prije zime. Kako bi se spriječile eventualne posljedice na dimnjacima naročito tokom zimskog perioda, neophodno je da vlasnici stambenih objekata izvrše preventivne mjere koje ne podrazumijevaju samo čišćenje ložišta.

-I tada je neminovno pripremiti dimnjake ili dimovodne kanale, kako ih već neko naziva, pripremiti ih za grijnu sezonu. Znači čišćenje dimnjaka obavezno, pogotovo gdje se loži jalovina sirova, čumur itd. Znači tu dolazi do stvaranja velikih naslaga na zidovima dimnjaka i prilikom loženja, pogotovo prilikom pojačane temperature, dolazi do zapaljenja unutrašnjosti dimnjaka, čađi, gdje se stvara ogromna temperatura, gdje može doći do pojave požara u krovnim konstrukcijama, koje nisu kvalitetno urađene. I tako da prijeti opasnost od požara širih razmjera, kazao je u izjavi za NTVI IC Samir Šahinović, komandir PVJ Kakanj.

Prilikom gradnje stambenog objekta, veoma je važno voditi računa o kvalitetnim materijalima koji će se koristiti prilikom zidanja dimnjaka, jer na taj način se smanjuju rizici za izbijanje požara.

-Nije toliko bitno u kojem dijelu se dimnjak zida, bitno je da je od kvalitetnog materijala dimnjak urađen. Sada imamo razne vrste materijala kvalitetnih, recimo šidelovi dimnjaci su ekstra sigurni, puna cigla, to su kvalitetni materijali. Da se izbjegaju šent cigle, tanke su obloge, prilikom visoke temperature dolazi do pucanja i tu može izazvati posljedice, dodao je komandir Šahinović.

Komandir Šahinović ističe da su požari koji se dešavaju na dimnjacima veoma složeni i zahijevaju ozbiljan angažman i maksimalnu spremnost profesionalne vatrogasne jedinice.

-Dimnjak kada sagorijeva, tu nema gašenja, izuzev ako se stvorila ogromna temperatura, znači da se mora malo obuzdati, aktiviramo aparat, a nikako koristiti vodu i sredstva koja rashlađuju. Tu dolazi visoka temperatura i ako koristimo hladnu vodu, dolazi do eksplozije dimnjaka. Znači sukob dvije struje, tako reći, da se izrazim tako, naglasio je za NTV IC Samir Šahinović, komandir PVJ Kakanj.

Oni koji primijeti požar na dimnjaku, dužni su odmah pozvati vatrogasce na broj 123. Potom da zatvore sve dotoke vazduha za dimnjak, kao i da provjere, da li u blizini ima lako zapaljivih materijala. Pored materijalne štete koju može izazvati požar na dimnjaku, postoji i opasnost od trovanja ugljen monoksidom, te je veoma važno voditi računa o preventivnim mjerama.

Continue Reading