U toku su dva javna poziva Općine Kakanj za ostvarivanje podsticajnih sredstava u oblasti poljoprivredne proizvodnje. Prvi se odnosi na proizvođače svježeg kravljeg mlijeka čija grla nisu u organizovanom otkupu, dok je drugi podsticaj namijenjen za održavanje zasada jagodastog voća, koji nisu u organizovanom otkupu.
Općina Kakanj nastavlja s realizacijom podsticajnih sredstava u oblasti poljoprivredne proizvodnje za 2024. godinu. Naime u ovogodišnjem općinskom budžetu, između ostalog, obezbijeđena su finansijska sredstva i za proizvođače svježeg kravljeg mlijeka čija grla nisu u organizovanom otkupu mlijeka.
Proizvođači koji posjeduju od dvije do deset muznih krava, te ispunjavaju i ostale uslove, imaju pravo na ostvarivanje ovog podsticaja.
Iznos podsticaja je 150 KM za korisnike koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost i 100 KM za korisnike koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost.
-To su uglavnom proizvođači koji svoje proizvedene količine mlijeka ili prerađevina od mlijeka prodaju na svom gazdinstvu, zelenoj pijaci u Kaknju ili određenim nakupcima. Općinski podsticaj za ove proizvođače iznosi 150 KM po grlu ili 100 KM po grlu, zavisno od toga da li je proizvođač registrovao poljoprivredu kao osnovnu djelatnost ili je samo upisan u registar poljoprivrednih gazdinstava i registar klijenata, istakao je za NTV IC Fadil Merdić, šef odsjeka za lokalni ekonomski razvoj Općine Kakanj.
Također poljoprivredni proizvođači koji ispunjavaju propisane uslove mogu aplicirati i za ostvarivanje podsticajnih sredstava za održavanje zasada jagodastog voća, ribizle, aronije, američke borovnice i pitomog šipurka.
Općinski podsticaj u ovoj oblasti iznosi 255 KM po dunumu za one koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost i 170 KM po dunumu za one koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovu djelatnost.
-To su također proizvođači koji svoje količine svježeg jagodastog voća i pitomog šipurka ili prerađevina od istih prodaju na vlastitom gazdinstvu, zelenoj pijaci ili određenim nakupcima. Općinski podsticaj za ove proizvođače iznosi 255 KM po dunumu za one koji su registrovali poljoprivredu kao osnovnu djelatnost i 170 KM po dunumu za one koji nisu registrovali poljoprivredu kao osnovu djelatnost ali su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava i registar klijenata, dodao je Merdić.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti u Općini Kakanj u Službi za urbanizam i zaštitu okoline, Odsjek za lokalni ekonomski razvoj. Rok za podnošenj zahtjeva za oba podsticaja je do 30. septembra.