Connect with us

KAKANJ

U željezničkoj nezgodi u Rošćevini povrijeđena pješakinja

21.08.2024.
ntvic.ba (A.K.)

U jutarnjim satima u naseljenom mjestu Rošćevina dogodila se željeznička saobraćajna nezgoda u kojoj je povrijeđena pješakinja, koja je zbog zadobijenih povreda hitno prebačena u KBZ radi ukazivanja ljekarske pomoći. Na lice mjesta izašli su policijski službenici PS Kakanj koji su izvršili uviđaj, te je o svemu obavješten dežurni kantonalni tužitelj.

Mještane naseljenog mjesta Rošćevina jutros je potresla vijest da se u njihovom mjestu dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je stariju ženu, koja je pokušavala preći prugu, udarila kompozicija teretnog voza Željeznica FBiH. Iz Uprave MUP-a ZDK istaknuto je da je pješakinja koja je zadobila, još uvijek neutvrđen stepen povreda, prebačena u KBZ.

-Jutros u 08:50 sati u mjestu Rošćevina, Općina Kakanj dogodila se željeznička saobraćajna nezgoda u kojoj je učestvovala kompozicija teretnog voza Željeznica FBiH kojim je upravljao mašinovođa P. E. rođen 1983. godine iz Žepča i pješakinja Š. R. rođena 1947. godine iz Kaknja, koja je zbog zadobijenih povreda hitno prebačena u KBZ radi ukazivanja ljekarske pomoći. Stepen povreda pješakinje još uvijek nije utvrđen, a na lice mjesta izašli su policijski službenici PS Kakanj koji su izvršili uviđaj. O svemu je obavješten dežurni tužitelj, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Samir Valentić portparol MUP-a ZDK.

Članovi porodice i mještani Roščevine – vidno potreseni prizorima nesreće.

– Nema se tu puno šta reći. Maloprije je moja nana tu nastradala, voz je udario. Sve je očigledno, vidi se da se pruga ne održava. Ja ne znam šta je ovo, je li civilizacija ili nešto drugo, istakao je Amir Šljivo, mještanin naselja Rošćevina.

Mještani, iako svjesni da je prelaz preko pruge zabranjen, kažu da alternativu nemaju jer nemaju direktnu povezanost niti sa magistralnom niti regionalnom cestom. Da se ne bi kroz Dumanac nekoliko kilometara vraćali prema Kaknju često su primorani prelazak preko pruge koristiti kao prečicu. Posebno opasno je što ovakvu prečicu koriste učenici iz Roščevine koji školu pohađaju u Donjem Kaknju. Učenici, kao prečicu koriste prelazak preko pruge, zatim prolaze ispod autoputa, prelaze magistralnu cestu, te zatim regionalnom cestom idu prema školi.

– Naša djeca koriste znači pješački prelaz preko željeznice, preko pruge i izlaze ispod dva autoputa i na magistralu opet izlaze, preko magistrale trče ko zečevi. To je žalosno reći ali je to tako istinito. Ja trebam svoje dijete gledati svaki dan pod strahom, škipi li voz, škripe li točkovi na magistrali, istako je Zirafet Odobašić, mještanin naselja Rošćevine.

– Mi nemamo siguran prelaz za školu tako da idemo okolo i mnogo je daleko. Prelazimo preko pruge što je jako nesigurno i može se desiti jako stravičan slučaj. Prolazimo ispod podvožnjaka i nemamo nikakav drugi prelaz već da prelazimo magistralu i to je jako nesigurno, istakla je Arnela Škulj, mještanka naselja Rošćevina.

Mještani smatraju da će do ovakvih nesreća dolaziti i u narednom periodu i traže adekvatnija saobraćajna rješenja.

-Moje rješenje je da se prvo očisti pruga, da je preglednost osigurana i što je najbitnije da se uradi pješački prelaz. Mi imamo djecu koja za deset dana kreću u školu. Šta ćemo mi za deset dana? Hoćemo li strepiti, hoće li se vratiti ili ko će donijeti taj rusačić nazad? Da li će se to dijete uspjeti vratiti? Je li ovo sramota da nemamo ni puta, ni odvoda, kanalizacije, rasvjete pa čak nemamo ni slobodan prolaz, prolaz mi nemamo, naglasio je Odobašić.

– Ovo je jadno, vidite šta se dešava ovdje, ovo je jadno. Danas je ova nana stradala, i naša djeca tu idu, tamo preko toga. Mi nemamo asfalt, gledajte pruga zarasla. Mi smo ogorčeni, pušteni smo na milost i nemilost. Ko nas vodi, ko nam pomaže, na koji način? Ovo je za plakati, istakao je Suad Olovac, mještanin naselja Rošćevina.

Zbog straha da bi se ista ili čak gora nezgoda mogla desiti u naseljenim mjestima poput ovog, u kojima nema adekvatnog prelaza, mještani naselja Rošćevina, u kojem se nalazi oko 60 domaćinstava, apeluju na lokalne vlasti kao i nadležne institucije da poduzmu konkretne korake u rješavanju ovog, za njih, gorućeg problema.