U Zenici održan okrugli sto „Institucionalna prevencija nasilja nad ženama-postignuti koraci“
14.02.2025.
ntvic.ba (A.K.)
U Zenici je održan okrugli sto „Institucionalna prevencija nasilja nad ženama-postignuti koraci“ koja je okupila predstavnike javnih ustanova, različitih nivoa vlasti i NVO. Zaključak okruglog stola je da se pojača pritisak na zakonodavce u FBIH kak bi se pooštrila kaznena politika prema počiniocima nasilja u porodici.
Nasilje u porodici, zlostavljanje žena i djece kao i femicidi sve su češća pojava u bh. društvu. Novo ubistvo žene i njenog djeteta u Kalesiji, aktueliziralo je ovu problematiku ali i same sankcije za počionice ove vrste krivičnih djela. Da bi se ovaj veliki društveni problem, u kojem nedužno stradaju građani naše zemlje a ponajviše žene, sistemski riješio potrebno je da se prije svega kaznena politika znatno pooštri. Na potezu su svi, od zakondavstva i nadležnih institucija do svakog čovjeka, pojedinca koji bi trebao biti svjestan da nikako ne smije ugroziti život drugog čovjeka.
-Ovaj problem ne možemo posmatrati samo sa aspekta donošenja pravnog okvira zaštite žrtava nasilja. Ovdje imamo ozbiljan problem narušenog mentalnog zdravlja građana i činjenicu da federalno ministarstvo zdravstva nije se pobrinulo da donese novi zakon o zaštiti mentalnog zdravlja i mi se ozbiljno moramo uhvatiti u koštac sa ovim ogromnim društvenim problemom, istakla je u izjavi za NTV IC Kakanj, Alma Kratina, zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
-Mislim da je neophodno i da je obaveza svih nas da koji smo u javnom sektoru kao što vidimo nije stvar ni legislative, stvar je mentalne svijesti i našeg stanja u društvu i moramo imati obavezu da u svakom trenutku razgovaramo o ovoj temi, radimo na prevenciji i da uključimo kompletnu zajednicu kako bi ove stvari što manje spominjale i bile prisutne u praksi kao što ih imamo sad, naglasio je Nebojša Nikolić, ministar za pravosuđe i upravu ZDK.
Na panel diskusiji je istaknuto i da su nužne izmjene Krivičnog zakona kako bi se zaštitile najosjetljivije kategorije našeg društva, djeca i žene kao i to da je mentalno zdravlje građana ozbiljno narušeno.
-Kada je riječ o mentalnom zdravlju mislim da definitivno, nadam se da će Pravilnike poslije donošenja zakona uskladiti jer se iz samog zakona ne vidi na koji način mogu procjenjivati psihološko stanje žrtve i s druge strane, zakonom se krije identitet počinioca nasilja što u konačnici se ne bi smjelo raditi. To je javni interes i to na neki način jeste jedna vrsta prevencije, jer ovim zakonom do sada na neki način štitimo identiti počinioca, naglasila je Jasmina Biščević-Tokić, zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
-Za razliku od nekih drugih segmenata društva ovdje ne možemo kazati policija je uradila svoj dio posla, sdravstvo svoj, mediji. Ako bilo ko u ovom sistemu zakaže, u ovom lancu mi nemamo zaokruženu priču. Mi sada imamo Zakon o zaštiti nasilja u porodici i Krivični zakon i naravno propisi se uvijek moraju i trebaju unaprjeđivati. U procesu su ova dva propisa i sa njima će biti usklađeno ovo zakonosavstvo sa Istanbulskom konvencijom i kao što nam je poznato bit će uvršteno ovo rodno zasnovano ubistvo, istakao je Zlatan Hrnčić stručni savjetnik u Gender centru Vlade FBiH.
-U proteklih deset godina je gotovo 100 žena ubijeno u BIH. Gdje treba biti prag da zakonodavac shvati da je zaista potrebno da pooštriti kaznenu politiku prema počiniocima nasilja u kompletnom društvu, ne samo nasilja nad ženema nego u kompletnom društvu, imamo nasilje i u saobraćaju, nasilje i među maloljetnicima, dakle nasilje je sveopće prisutno, istakla je Emina Babić, organizatorica panel diskusije.
Na ovoj problemataci se mora raditi, zakoni u borbi protiv nasilja trebaju biti efikasaniji, kazne oštrije a reakcije i intervencije brže. Sve su to mehanizmi prevencije kako bismo što manje svjedočili sve učestaljim brutalnim ubistvima u našoj zemlji u kojima, kako je istaknuto na današnjoj panel diskusiji, najviše stradaju žene.