Uzrok velikog broja požara u stambenim, poslovnim i javnim objektima su kvarovi na električnim instalacijama
20.11.2024.
ntvic.ba (A.T.)
Uzrok velikog broja požara u stambenim, poslovnim i javnim objektima su kvarovi na električnim instalacijama. Stoga je važno obratiti pažnju na električne instalacije i njihovo preventivno održavanje. To se posebno odnosi na električne punjače za mobitele koji mogu izazvati požar prilikom prekomjernog punjenja mobitela.
Požar može da se desi svakome od nas, zbog čega je preventivno djelovanje od suštinske važnosti. Kada je riječ o električnim punjačima za mobitel, ni u kom slučaju nije preporučljivo ovaj uređaj ostavljati uključen u utičnicu cijelu noć. Jer ako ostavimo punjač uključen iako je mobitel napunjen, taj punjač će i dalje trošiti struju, a može doći i do požara.
-U zadnje vrijeme imamo ustaljene požare, koje izazovu električni punjači mobitela. Tako da ovim putem bih građane upozorio da poslije punjenja mobilnih telefona, punjače isključe iz utičnica radi sigurnosti. Znači imamo i punjače električnih cigareta i to je aktuelno, koji su u zadnje vrijeme izazvali požare. Znači strogo vaditi punjače iz utičnica u toku noći, spavanja, ne ostavljati električne punjače u utičnici. Imali smo za jedan dan dvije intervencije na električnim punjačima. Treba povest računa o tome, pogotovo mlađa populacija, jer znamo koji je broj mobitela i jedino je to rješenje, kazao je u izjavi za NTV IC Samir Šahinović, komandir PVJ Kakanj.
Ukoliko se ipak dogodi izbijanje požara na električnim instalacijama, neophodno je pokušati zaustaviti taj požar i ujedno pozvati profesionalnu vatrogasnu jedinicu.
-U tim slučajevima pokušati zaustaviti požar i ujedno zvati vatrogasnu jedinicu. Tu se mogu izbaciti gorive materije, dok nije požar se razbuktao. Obavezno pozvati vatrogasnu jedinicu da interveniše u tim slučajevima. Recimo, punjač izazove požar i uhvati lako zapaljive tvari. Ako gledamo najmanju štetu, taj požar gasi se aparatom, ako dođe do širenja požara, to je voda, dodao je Šahinović.
Komandir Šahinović je posebno naglasio da u ovom periodu imaju povećan broj požara na dimnjacima, koji izazivaju značajnu materijalnu štetu, te je istakao da je neophodno voditi računa o preventivnim mjerama.
-Bukvalno u 24 sata imamo po jedan dimnjak koji se zapali i izlazimo na teren. To predstavlja opasnost gdje dimnjaci prolaze kroz krovne konstrukcije. Pogotovo u toku noći, dešavaju se požari. U Kučićima smo imali požar, sreća, nije niko stradao, a bilo je dijete u sobi. Inače, dimnjak treba čistiti svake sezone, prije početka loženja. Evo sad imaju dimnjačari, plati se, čovjek očisti, sredi i to je to, zaključio je na kraju za NTV IC komandir Šahinović.
Iz Profesionalne vatrogasne jedinice Kakanj su istakli da su u ovoj godini već imali gotovo 100 intervencija više u odnosu na isti period prošle godine. Također su uputili i apel građanima da vode računa o svojim električnim instalacijama, kao i kućnim ložištima i dimnjacima, kako bi se spriječilo izbijanje požara, koji mogu ugroziti živote, ali i imovinu ljudi.