Misija Udruženja Kluba spasilaca Gorske službe spašavanja Kakanj je pomoć i spašavanje građana i njihove imovine na nepristupačnim terenima i u vanrednim okolnostima. Ovo Udruženje koje djeluje u sklopu Civilne zaštite Općine Kakanj u svom radu nastoji odgovoriti svim zadacima i obavezama u skladu s mogućnostima.
Udruženje Klub spasilaca Gorske službe spašavanja Kakanj osnovano je 2019. godine s ciljem pomaganja unesrećenim osobama na teško dostupnim područjima, kao i u drugim životnim situacijama, kada su ugroženi ljudski životi i imovina. Pored toga realizuju i različite projekte koji su važni za lokalnu zajednicu.
-Mi radimo u više pravaca, od ekoloških projekata, do projekata konkretno pomoći unesrećenim osobama i saradnja sa lokalnom zajednicom, da li kroz druga Udruženja, škole sporta, klubove i sve one koji iskažu potrebu da s nama sarađuju, bilo kroz različite radionice, pohode i edukacije, istakao je za NTV IC Elvedin Bešić, predsjednik Udruženja GSS Kakanj.
Klub spasilaca Gorske službe spašavanja broji oko 20 članova koji su prošli odgovarajuću obuku, te mogu odgovoriti najzahtjevnijim zadacima i obavezama u vanrednim situcijama.
-Mi smo do sada imali situacije da nas građani mogu pozvati u bilo koje doba dana ili noći bez obzira na situaciju. Da li je to bezazlena situacija u kojoj se našao kućni ljubimac, koji se zaglavio u nekom odvodu nakon poplave, bilo da je u pitanju ljudski život, da je izgubljen planinar, biciklista. Sve smo te situacije imali, a najjednostavniji način kontaktiranja nas jeste putem operativnog centra Civilne zaštite i to je najispravniji put, naglasio je Bešić.
Prema riječima Bešića, s obzirom na broj intervencija koje su imali u proteklim godinama, sve je veća potreba za angažmanom i egzistiranjem Gorske službe spašavanja Kakanj, te je samim tim i njen značaj nemjerljiv.
-Kad pogledamo statistički broj intervencija, to pokazuje da je sve veća potreba za Gorskom službom spašavanja, zaključio je Bešić.
Rizikujući svoje živote na različitim nepristupačnim terenima kao i opasnim planinskim područjima, ovi ljudi nastoje pomoći unesrećenim osobama ulažući velike napore. Stalnom edukacijom, te praktičnim obukama, nastoje unaprijediti kvalitet svog djelovanja u lokalnoj zajednici ali i šire.