Connect with us

KAKANJ

Zvanično sa radom počela Turistička zajednica Općine Kakanj

13.02.2025.
ntvic.ba (I.Š.)

Početkom ove godine zvanično je sa radom počela Turistička zajednica Općine Kakanj. Općina Kakanj u osnivanje Turističke zajednice krenula je sa ciljem podizanja turističke ponude Kaknja na veći nivo, te su najavljeni projekti koji bi trebali doprinijeti razvoju i kompletiranju turističke ponude Kaknja. Ključno pitanje kakanjske turističke priče jeste gdje ćemo smjestiti potencijalne turiste i šta im ponuditi osim prirodnih ljepota i kulturno-historijskog naslijeđa. 

Općina Kakanj nije samo industrijska sredina. Turističkog potencijala ima, tu su prirodni resursi i bogato kulturno-historijsko naslijeđe, te manifestacije koje bi mogle postati dijelom turističke ponude naše lokalne zajednice. Kako bi priča o kakanjskim turističkim potencijalima bila zaokružena Općina Kakanj krenula je u osnovanje Turističke zajednice Općine Kakanj.

-Mi imamo znači određene turističke ponude u općini Kakanj, međutim one nisu kanalisane iz jednog centra, tako da turista da li domaći da li onaj koji dolazi u Kakanj ili u Bosnu i Hercegovinu u principu sada u ovom momentu nema pristup informacijama, gdje bi mogao da napravi taj turistički aranžman. Upravo je to taj zadatak turističke zajednice da običnom građaninu, onom dobronamjernom, koji dolazi u grad dobrih ljudi, ponudimo informaciju gdje da spava, gdje da jede, šta da obiđe, izjavio je za NTV IC v.d. direktora TZ Općine Kakanj, Edin Bjeloboljak.

Kakanjski Ponijeri – vazdušna banja i jedini ski centar u ZDK ima sve predispozicije za razvoj zimske, ali i ljetne turističke ponude. Tu su i izletište Bočica, vidikovac u selu Zagrađe, mogućnosti za planinarenje i brdski biciklizam. Kakanj u svoju turističku ponudu može uvrstiti i značajne kulturno-historijske znamenitosti – Sultan Fatihova džamija i Franjevački samostan u Kraljevoj Sutjesci svjedoci su bogatstva različitosti na ovim prostorima. Uz sve ovo Kakanj ima i svoje tradicionalne kulturno-sportske manifestacije koje mogu privući veliki broj turista.

-Znamo da smo na početku, znamo da predstoji puno posla, izrada samih suvenira, boravišne takse, ali vjerujemo da Kakanj turistima može ponuditi i vjerujemo da u turizmu mnogi naši sugrađani mogu ostavrit dodatnu dobit i dodatnu korist, izjavio je općinski načelnik Mirnes Bajtarević.

A da bi kakanjska turistička ponuda bila kompletna i da bi lokalna zajednica ostvarivala prihode na osnovu turizma prije svega je neophodno obezbijediti smještajne kapacitete i kompletirati ugostiteljsko-gastronomsku ponudu. Eko kuća na izletištu Ponijeri nudi ograničene smještajne kapacitete, a potencijalni iznajmljivači vikendica trenutno nisu registrovani u sistemu pružanja usluga smještaja. Upravo je to ključno pitanje kakanjske turističke ponude i to bi trebao biti prioritetni zadatak novoosnovane Turističke zajednice i Općine Kakanj.

-Da uvežemo i hotelijere, da uvežemo ugostitelje i da uvežemo iznajmljivače vikendica na Ponijerima. Cilj nam je naravno da napravimo bazu legalnih vikendica a da sve one koji nisu legalizirali na neki način natjeramo da legalizuju svoje vikendice i da na kraju krajeva na legalan način nude svoje vikendice turistima koji će doći na područje općine Kakanj, cilj je da napravimo ponudu koja će biti sveobuhvatna, dodao je Bajtarević.

Turistička zajednica imat će i zadatak da uspostavlja kontakte i saradnju sa lokalnim zajednicama iz našeg okruženja i institucijama u ovoj oblasti.

-Ako Bog da 17.02. očekujemo potpisivanje Memoranduma sa općinom Vareš i Gradom Visoko u cilju institucionalnog pristupa takvim ojektima da zaista kao te, hajmo reći bliske općine uvežemo naš, da formalizujemo naš pristup kako se ponašati u smislu promocije takvih vrijednosti našeg grada, zašto to govorim, zato što do sada nismo imali taj organizovani pristup, možda nešto nismo ni obraćali pažnju ali evo da to bude kvalitetno na nivou EU, mi moramo uključiti druge institucije da nam pomognu i da nam na kraju krajeva daju odobrenja i isprate naše aktivnosti, naglasio je Bjelopoljak.

Na kraju, odnosno na početku priče o kakanjskom turizmu – turističke potencijale imamo i u brošurama i video prezentacijama možemo u najboljem svjetlu predstaviti prirodne i kulturno-historijske vrijednosti kakanjskog područja. Ali ono što u priči o kakanjskom turizmu nemamo jeste kompletna turistička infrastruktura koja donosi prihode, a to su boravišne takse, smještajni kapaciteti i kvalitetna ugostiteljska ponuda – i to jeste i bit će najveći izazov kakanjske turističke priče. Ako novoosnovana Turistička zajednica odgovori tom zadatku – uspjeli smo.

Continue Reading