Connect with us

KAKANJ

U Kaknju održana javna rasprava o Nacrtu zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija

25.10.2024.
ntvic.ba (I.Š.)

U Kaknju je održana javna rasprava o Nacrtu zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija. Cilj donošenja ovog zakona je maksimalno pojačati integritet cjelokupnog društva, te da imenovana lica i nosioci javnih funkcija u ZDK budu osobe sa visokim integritetom. Kroz ovu javnu raspravu prisutni su mogli iznijeti stavove, pohvale I eventualne sugestije na sam nacrt zakona. Rok za provođenje javne rasprave je 60 dana.

Skupština Zeničko-dobojskog kantona usvojila je i javnu raspravu uputila Nacrt Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija. Kako je istaknuto to predstavlja još jedan korak Vlade ZDK u borbi protiv korupcije.

-Cilj donošenja ovog zakona je naravno da se eliminiraju mogući rizici od korupcije i koruptivnog ponašanja. Dakle cilj nam je suzbiti zloupotrebu položaja, sukob interesa, koji se može pojaviti i kod člana upravnog odbora bez obzira kolika njegova naknada bila, kao i kod nekog funkcionera koji obnaša najvišu funkciju da li u gradu ili u kantonu, kazao je Dževad Fejzić, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije po ovlaštenju Vlade ZDK.

Obaveza Ureda za borbu protiv korupcije ali i obaveza građana ZDK je da kroz primjenu ovog zakona ojačaju integritet cjelokupnog društva. Važno je da imenovana lica i nosioci javnih funkcija u ZDK nisu u sukobu za zakonom po bilo kojem osnovu.

-Sama prijava i provjera imovine nosilaca javnih funkcija je zapravo data Uredu za borbu protiv korupcije Zeničko-dobojskog kantona koji će imati mandate da osoba koja prijavi svoju imovinu ona ima mandate i ima obavezu da provjeri tu imovinu. Ta provjera se radi, postoje alati i mehanizmi na koji način se radi provjera imovine i ono što je vrlo interesantno u svemu tome jeste i da se svaki nosilac javne funkcije, a imate tamo u članu 2. jasno definisano ko su nosioci javnih funkcija, dakle od premijera, ministra, zastupnika u skupštini, načelnika, gradonačelnika, općinskih vijeća, direktora javnih ustanova i preduzeća na općinskom/gradskom odnosno na kantonalnom nivou i svi članovi upravnih i nadzornih odbora, svi oni trebaju da prijave svoju imovinu, pojasnio je Fejzić.

Pored imovine nosioci javnih funkcija i imenovana lica biće u obavezi da prijave i poklone koje dobiju. Razlikuju se protokolarni i pokloni koje akteri obuhvaćeni ovim zakonom mogu lično da prime. Pokloni do 200 KM se neće morati prijavljivati. Uspostavom javnih registara Ured za borbu protiv korupcije nastoji da se približi građanima kojima je data mogućnost da sve uočene nepravilnosti i potencijalne koruptivne radnje prijave, a ovaj će ured dalje, u skladu sa svojim nadležnostima postupati po prijavi i poduzimati određene mjere.

-Ja ovoga puta pozivam građane općine Kakanj da posjete stranicu ZDK, stranicu Ureda za borbu protiv korupcije i da na taster Prijavi korupciju, dakle prijave sve koruptivne radnje i nepravilnosti, dodaje Fejzić.

Na kraju, generalna poruka sa održane javne rasprave o Nacrtu zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosioca javnih funkcija jeste da se pozitivne promjene u borbi protiv korupcije na području ZDK mogu napraviti samo dobrom saradnjom građana i Ureda za borbu protiv korupcije.

Continue Reading