Univerzitet u Zenici raspisao je drugi upisni rok za upis studenata u prvu godinu prvog ciklusa studija za akademsku 2024/2025. godinu, za koji je predviđen upis 376 studenta na osam fakulteta. Konkurs za upis studenata na prvi ciklus traje od 26. augusta do 20. septembra. Paralaleno s tim objavljen je i konkrus za upis studenata u prvu godinu drugog ciklusa studija – magistarski studij.
Nakon završenog prvog upisnog roka na fakultetima Univerziteta u Zenici preostalo je još 376 slobodnih mjesta. Prema pregledu slobodnih mjesta u okviru drugog upisnog roka, trenutno ih je najviše na Islamskom pedagoškom i Ekonomoskom fakultetu. Kao i ranijih godina najveće interesovanje budući studenti, brucoši iskazali su za Medicinski, Politehnički, te društvene fakultete.
-Za prvi ciklus ostalo je još 376 slobodnih mjesta a za drugi ciklus smo planirali da upišemo 295 studenata. Na prvom upisnom roku UNZE je upisao negdje oko 500 studenata što znači da još uvijek imamo ovih 376 mjesta i ja se iskreno nadam da će naši studenti da se opredijele da studiraju na Univerzitetu u Zenici kako bi popunili ovu našu planiranu kvotu, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Jusuf Duraković, rektor UNZE.
Iako Univerzitet u Zenici uvođenjem novih studijskih programa nastoji ići u korak s vremenom i pratiti potrebe tržišta rada ove godine, naglašava Duraković, zbog niza poteškoća nisu bili u mogućnosti objaviti konkurs za prijem studenata na studijski program Eletrotehnika i informacione tehnologije.
-Ono zbog čega želim da izrazim svoje nezadovoljstvo je što ove godine nismo uspjeli da objavimo konkurs za upis studenata da studijski program Elektrotehnika i informacione tehnologije i ja se iskreno nadam da će Vlada ZDK u narednoj godini odobriti otvaranje jednog takvog studijskog programa koji je veoma važan za društvenu zajednicu ZDK, ističe Duraković.
Rektor UNZE je mišljenja da na smanjen broj studenata zadnjih godina ne samo na zeničkim nego i ostalim fakultetima širom naše zemlje utiče nekoliko faktora, između ostalog da se mladi ljudi umjesto akademskog obrazovanja sve češće odlučuju na zasnivanje radnog odnosa kako u BIH tako i regionu.
-Gledajući dugoročno ni nećemo imati obrazovanu naciju što je veoma problem socijalne prirode tako da bi trebalo apelovati na svim nivoima da je ipak obrazovanje ulaganje u budućnost. Dakle, naša djeca uvijek se mogu baviti proizvodnim zanimanjima, završiti kurseve ali ipak moja je preporuka da se opredjeljuju da studiraju jedan od fakulteta, poželjno je da to bude UNZE, ukoliko ne bitno je da studiraju i da se obrazuju, naglašava Duraković.
Na kraju, važno je reći da Univerzitet u Zenici sa dugogodišnjom tradicijom i kontinuiranim unaprjeđenjem studentima nudi kvalitetne i respektabilne fakultete i studijske programe čije su diplome garancija znanja, kompetencija i u konačnici koji obrazuju kvalitetan kadar koji može odgovoriti zahtjevima tržišta rada.