Connect with us

KAKANJ

UŽOK: Obilježen kraj sedmog ciklusa programa „Ekonomskog osnaživanja žena“

01.07.2024.
ntvic.ba (M.K.)

Svečanom dodjelom diploma za dvadeset učesnica radionice šivenja tkanja i heklanja dekorativnih predmeta, obilježen je kraj sedmog ciklusa programa „Ekonomskog osnaživanja žena“ koji imaplementira Udruženje žena UŽOK uz finansijsku podršku Općine Kakanj. Učesnice projekta u protekla dva mjeseca završile su obuku krojenja i šivenja, te stekle znanja i vještine, koje će im pomoći u procesu zapošljavanja i samozapošljavanja.

Rejhana Bajtarević jedna je od učesnica projekta „Ekonomsko osnaživanje žena kroz obuku šivenja tkanja i heklanja“, koja je slobodno vrijeme iskoristila da stekne nova znanja, a samim tim otvori i mogućnosti vlastitog zaposlenja.

-Došla sam na ideju da se prijavim na ovaj projekat jer sam imala slobodnog vremena i shvatila sam da bi ovdje mogla naučiti mnogo toga. Veoma sam zadovoljna ovim programom i poručila bih svim ženama koje imaju slobodnog vremena da se prijavljuju na ovakve projekte, izjavila je za NTV IC Kakanj Rejhana Bajtarević, učesnica projekta.

Općina Kakanj već dugi niz godina realizuje projekat pod nazivom „Ekonomsko osnaživanje žena“ u saradnji sa Udruženjem žena općine Kakanj, s ciljem osposobljavanja žena za samostalan rad, a koji će u konačnici doprinijeti njihovom kućnom budžetu. U protekla dva mjeseca 20 zainteresovanih građanki Kaknja, prošlo je obuku krojenja i šivenja sa stručnim mentoricama i asistenticama, te su stekle osnovna znanja za ovaj zanat. O uspješnoj obuci žena, svjedoče izrađeni dekorativni i odjevni predmeti, a neke od njih su nakon završene obuke ostvarile i mogućnosti zaposlenja u ovoj branši.

-Učesnice projekta su postigle izuzetne rezultate, neke od njih su već dobile posao u firmi koja se bavi šivenjem i zato smo veoma sretni, istakla je Naila Demir, edukatorica na projektu.

Pored šivenja, ovaj program je podrazumijevao i obuku heklanja i tkanja ukrasnih predmeta, što je doprinijelo izradi i promociji tradicionalnih radova koji su aktuelni na tržištu rada.

-Pored šivenja, ove godine smo program obogatili tkanjem i heklanjem, što je u današnje vrijeme itekako popularno na našem tržištu. A na ovaj način njegujemo i našu tradiciju, izjavila je Edina Lukić, koordinatorica projekta.

U sedmom ciklusu ovog  projekta učestvovale su četiri edukatorice, koje ocjenjuju da je ovo jedan od najuspješnije realizovanih programa. Projekat je realizovan zahvaljujući finansijskoj podršci Općine Kakanj, koja iz budžeta izdvaja sredstva za ovu namjenu. Da je konačan cilj projekta ispunjen, dokaz je zaposlenje žena nakon obuke, a ono što je dodatni podstrek za sve korisnice programa jeste to da njihovi ručni radovi postanu zvanični pokloni gostima koji borave u službenoj posjeti Općini.

-Ovim projektom je do sada obuhvaćeno blizu 200 žena iz Kaknja, na što smo posebno ponosni, mnoge od njih odmah nakon ovog kursa pronađu i posao što i jeste naš konačan cilj. Želimo da ručni radovi koje ove žene prave budu prepoznati i kao simbol našeg grada, te očekujemo da će u budućnosti biti zvanični pokloni koje će Općina dodjeljivati službenim gostima, rekao je Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.

Budžetski novac utrošen na ovakve projekte dokaz je opredjeljenosti lokalne zajednice za unapređenje životnog standarda za sve nezaposlene žene. Novim stečenim znanjima nisu obogaćene samo korisnice ovog projekta nego i svi građani koji će u budućnosti moći koristiti usluge šivenja kako u prostorijama UŽOK-a tako i kod članica koje su odlučile samostalno započeti svoj mali biznis, poručeno je sa svečane dodjele certifikata.

Continue Reading