Na lokalitetu Crni vrh aktivan je veliki šumski požar čija je požarna linija duža od 2,5 km. Na gašenju požara angažovane su sve strukture CZ Općine Kakanj i Šumarije Kakanj, međutim zbog nepristupačnosti terena zatražena je intervencija Oružanih snaga BIH. Prema informacijama Službe Civilne zaštite Općine Kakanj požar ne prijeti naseljenom mjestu Podborje, koje je od požarišta udaljeno oko 12 km.
Uprkos nadljudskim naporima pripadnika PVJ Kakanj, uposlenika Šumarije Kakanj, te struktura Službe Civilne zaštite Općine Kakanj u gašenju požara na lokalitetu Crni vrh, zbog nepristupačnog terena neophodna je pomoć iz zraka. Zatražena je i intervencija Oružanih snaga BIH.
-Uspjeli smo danas obezbijediti da u Kakanj dođu dva helikoptera i očekujemo ih u popodnevnim satima da bi mogli na taj način poboljšati situaciju na požarištu, odnosno ugasiti vatru, istakao je načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević.
-Požarište je udaljeno od Podborja nekih 12 km. Na svu sreću nemamo direktne prijetnje po naseljena mjesta i živote naših sugrađana. Svaki požar pravi ogromne štete. Ove će se štete zbrajati tek kada se ugasi požarište, istakao je u izjavi za NTV IC Kakanj, Nurudin Hrusto, šef Službe CZ Općine Kakanj.
Požar na lokalitetu Crni Vrh aktivan je od polovine mjeseca jula. Međutim, angažmanom uposlenika Šumarije Kakanj i PVJ Kakanj požar je lokalizovan i držan pod kontrolom. U proteklih nekoliko dana usljed izuzetno visokih temperatura požar se ponovo aktivirao i proširio.
-Kako radim nisam zapamtio teži požar. Tu imamo kombinaciju podzemnog požara koji se ne može gasiti. Kada ode pod zemlju on izbija 10 do 20 m na drugu stranu. Znači kombinacija podzemnog, prizemnog i visokog požara, istakao je Ensar Čaluk, upravnik Šumarije Kakanj.
-Zaista je kritična situacija bila, uposlenici Šumarije zaista su odradili dobar posao. Razorali su puteve kroz šumu i spriječili da ovaj požar uzme velike zahvate na dio koji se približava prema Podborju. Također, vatrogasci su dopremali onoliko vode koliko su mogli do samog područja, nakon čega su zagasivali te vatre, dodao je Bajtarević.
-Negdje je izgorilo oko 60 hektara šume i šumskog zemljišta. Uzimajući u obzir da u ovih 60 hektara imamo nekih 14 hektara kultura, to su kulture negdje otprike od dva do 2,5 m, starosti osam godina i samo na njima je šteta preko 150.000 KM. Ovo ostalo imamo četiri hektara goleti, to je travnati dio vegetacije gdje ništa nije bilo na njima i imamo oko 42 hektara visoke šume visoke vrijednosti, dodao Čaluk.
U ovim trenucima, navode iz Šumarije i CZ Općine Kakanj najvažnije je da se požar lokalizuje, nakon čega će se pristupiti procjeni šteta i saniranju posljedica požara koji je zahvatio preko 60 hektara šume. Iz civilne zaštite upućen ja apel građanima da obrate pažnju prilikom paljenja vatre u prirodi kako bi ovakvih požara koji prouzrokuju velike štete bilo što manje.